Devam Et
Logo
Blog

Yürüyen Uçak Olmadı ama Yürüyen Otomobil Yapıldı (Hyundai Elevate)

Son günlerde yaşanan gelişmelerle teknoloji dünyası bir kez daha hayretler içerisinde kaldı. Her gün farklı farklı donanımsal özelliklerle hatta artık yazılımsal özelliklerle farklı bir boyut kazanan otomobil dünyası bu kez benzeri görülmemiş bir gelişme yaşadı.

Malum geçmişten beri hep uçabilen ve yüzebilen otomobiller hayal edilmiş teknoloji gündemini meşgul etmişti. Hatta bu yeteneklere sahip bazı prototip araçlara rastlamıştık.

Uçan Araba PAL-V

Geçtiğimiz sene Cenevre Otomobil Fuarında görücüye çıkan PAL-V isimli araç ilk uçan arabalardan biri olma ünvanını taşıyor. Hatta bu uçan araba hakkında biraz daha detay vermek gerekirse, araç karada 160 km/s, havada ise 179 km/s hıza olaşabiliyor ve 11 bin feet’e kadar da yükselebiliyor. (sabah.com.tr)

Şimdi de karşımızda tıpkı bir robot gibi adım atabilen, sarp yerlere tırmanabilen, derin çukurlara girip zorlanmadan çıkabilen bir otomobil geliştirildi.

Yürüyen Araba Hyundai Elevate

Köklü otomobil üreticilerinden olan Hyundai tarafından üretilen Hyundai Elevate adındaki bu yürüyen otomobil ilk kez 8 Ocak - 11 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen CES2019’da karşımıza çıktı. Bu farklı projesiyle adeta gövde gösterisi yapan Hyundai, aracın üretim amacının sel, kasırga, yangın gibi doğal afetlerde, her aracın kolay kolay ulaşamayacakları yerlere ulaşması olduğunu belirtiyor.

Henüz daha konsept formda olan araç, çevre dostu elektrikli motoruyla piyasaya girecek. Bu özelliğiyle, elektrikli otomobillerle robot teknolojisinin harmanlanması sonucu ortaya çıkmış olan bir araç olarak göze çarpıyor.

Robotik bacaklar sağa sola ve ileri geri geniş ve serbest (sonunda t var :) ) açılarla hareket edebilirken, mevcut tekerleklerde normal koşullarda tipik bir elektrikli otomobil olanağı sağlıyor. Ayrıca bu bacakların birbirinden bağımsız hareket edebilmesi, araç içindeki yolculara bu “adım”ları hissetmeden yolculuk edebilme imkanı sağlıyor.

Aşağıda Hyundai'nin Elevate için hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz. 

Editör'ün Yorumu;

Bu tarz yeteneklere sahip araçların geliştiriliyor olması global teknoloji için umut verici oluyor. İlerleyen yıllarda dünyada meydana gelen doğal afetlerde arama kurtarma çalışmalarını hızlandırması açısından çok güzel bir araç olacaktır. Umarım en kısa sürede seri üretime de geçer. Tabi, ülkemizin henüz normal binek aracını üretmeye çalıştığı şu yıllarda, dünya markalarının böyle uçuk ve geleceğe dönük projelerde çalışıyor olması bizim için biraz kötü bir durum teşkil ediyor. 

Kaynak: hurriyet.com.tr

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

PDF Özgeçmiş Oluşturma Robotu [ÜCRETSİZ] Önceki Yazı
Bilgisayar Mühendisliği Okunurmu ? Rehber Niteliğinde Bölüm Tanıtım Yazısı Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak