Arama

Uber Kullanıcıları DİKKAT Büyük cezalar sizi bekliyor

  • Paylaş:
post-title

Uber uygulamasını kullanan taksilere artık ağır cezalar veriliyor. Aman bu yazıyı okumadan uygulamayı kullanmayın!

2009 yılında San Francisco'da ortaya çıkan bir uygulama Uber uzun zamandır teknoloji severleri ikiye bölmüş durumdaydı. Arkasında Google olan uygulama genel manada şöyle çalışıyor. Siz bulunduğunuz konumdan nereye gideceğinizi harita üzerinden seçiyorsunuz ve gitmek istediğiniz taksi türünü de seçtikten sonra uygulama size yolcuğunuz sonunda ne kadar ücret ödeyeceğinizi önceden göstermiş oluyor. Akabinde çağırdığınız taksi bulunduğunuz konuma geliyor ve yolculuğunuz başlıyor. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız burayı inceleyebilirsiniz.

Ancak bu uygulama göründüğü kadar masum olmayabiliyor. Özellikle taksici abilerimiz bu uygulamadan bayağı bi rahatsız oluyorlar. Zira hiç elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızdan bu kadar kolay bir şekilde ulaşım aracı bulmak bir nevi onların ekmeğine taş koymuş oluyor. Ki bu uygulamaya yalnızca taksi şoförleri değil başka kişilerde kaydolup taksi gibi hizmet verebiliyor.

Bunun üzerine harekete geçen emniyet yetkilileri ilk icraatlerini geçtimiğiz aylarda İstanbul'da göstermişti. Etiler'de rutin kontrol yapan bir trafik polisi ekibi Uber kullandığını tespit ettiği yolculara "yasa dışı ulaşım aracı kullanmak"  gerekçesiyle 281 lira ceza kesti. Ayrıca 4 ay içerisinde 912 adet Uber aracı ise "korsan taşımacılık" gerekçeyle bağlandı.

Artık konu daha genelleşerek Emniyet Genel Müdürlüğü'ne taşındı. Tüm illere talimat gönderen EGM, Uber kullandığı tespit edilen araçlara "korsan taşımacılık" suçundan ceza kesilecek.Uber kullanan araç şoförü aracın sahibi değilse yalnızca para cezası verilecek. Ancak bu azımsanacak bir rakam değil. Bu şoförleri ilk seferde 2532 lira, ikincisinde ise 4220 lira para cezası bekliyor. Eğer aracı kullanan, aynı zamanda aracın sahibi ise verilecek trafik cezasını yanı sıra 60 gün boyunca aracı bağlanacak.

Tüm araç sahiplerine uyarımız, aman bunları es geçip uygualamayı kullanmakta inat etmeyin. Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda gayet ciddi.

Kaynak : Habertürk

Etiketler:
Yorumlar

kesinlikle güzel programdı neyse daha

Ali Yılmaz

06 Temmuz 2017

Uygulamayı nerden indirlebilirm

Fatih YILDIZ

07 Temmuz 2017

Google Play de var ancak AppStore'da yok

Ali YILMAZ

07 Temmuz 2017

Google Play'den de kaldırıldı uygulama

Burak DAL

07 Temmuz 2017

Bir yorum bırak