Arama

Türksat 5A Uydusu Nedir? Ne Zaman Fırlatılıyor?

  • Paylaş:
post-title

Türkiye, milli teknoloji hamlesi kapsamında yaptığı yeniliklere bir yenisini daha ekliyor. Türksat 5A uydusu ile ülkemizde kullanılan haberleşme alt yapısında daha da ileri gitmeyi hedefliyoruz. Peki Türksat 5A uydusu nedir? Ne zaman fırlatılacak? Hadi detaylara bakalım.

Türksat 5A uydusu nedir?

Türksat 5A uydusu, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI)'in Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, Airbus firmasıyla yapılan işbirliği ve en az %20 yerli ve milli kaynaklarla üretilen iletişim uydusudur. Türksat 5A uydusu, Türksat filosundaki en güçlü uydu olacak. 30 yıl süreyle uzayda hizmet verecek Türksat 5A'nın manevra ve hizmet ömrü, diğer uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacak.

Türksat 5A uydusu ne zaman fırlatılacak?

Türksat 5A uydusu, 8 Ocak 2021 tarihinde Türkiye saati ile sabah 04:28'de Amerika'nın Florida Eyaleti'ndeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatılacaktır. Fırlatmadan yarım saat sonra uydu, roketin ikinci katından çıkacak. Fırlatıldıktan 35 dakika sonra ise ilk sinyalin alınması bekleniyor. Fırlatılma gününden 4 ay 20 gün sonra uydu, 31 derece doğu boylamındaki yörüngesine ulaşacak. 

Türksat 5A'nın ne fazlası var?

  • Türksat 5A uydusu, seleflerine göre 12 kilovat güçle çok daha güçlü ve kaliteli TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti sunacak,
  • 30 yıl süreyle hizmet verecek olan Türksat 5A, seleflerine göre daha uzun ömürlü olacak,
  • Kimyasal itki sistemine göre daha etkili olan elektrikli itki sisteminin kullanıldığı Türksat 5A, bu sistem sayesinde bünyesinde daha fazla haberleşme sistemi barındıracak.

Ülkemiz adına büyük bir gelişmeye imza atacak olan Türksat 5A'nın fırlatılmasını heyecanla bekliyor ve çıtayı yükselten bu uydumuzdan sonra gelecek olan Türksat 5B ve Türksat 6A uydularını ise merakla bekliyoruz.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/

Bir yorum bırak