Arama

Suya Düşen Telefonunuzu Kurtarmanız İçin 10 Öneri

  • Paylaş:
post-title

Telefonunuz suyamı düştü ? Panik yapmayın, bu 10 öneriyi uygulayın.

Telefonunuz suya düştüyse sakin panik yapmayın. Uygulamanız gereken adımları sıralıyoruz. 

1- Telefonunuzu olabildiğince hızlı bir şekilde sudan çıkarın. Zira telefondaki devreler suyu çabuk içine çeker. Telefonun tamamen kuruduğuna emin olduğunuz zamana kadar da açmayın!

2- Hemen telefonun parçalarını sökmeye başlayın. (Arka kapak vs.) Akabinde pili cihazdan çıkarın ve telefonun içini bir peçete veya mendil ile kurulayın.

3- SIM kartı telefonunuzdan çıkarın ve kurulayın. Su kartın üzerindeki çiplere zarar verebilir. 

4- Telefon üzerindeki bütün harici parçaları çıkarın. (Kılıf, koruyucu film vs.)

5- Mümkünse bir elektrikli süpürge yardımıyla telefonun içerisinde kalan suyu çekin. Ancak süpürgeyi belli bir mesafede tutun. Fazla yaklaştırırsanız telefonun ufak tefek parçaları için sorun oluşturabilir.

6- Sakın sakın telefonunuzu saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmayın. Bu ancak telefon içerisinde kalan suyun daha derinlere itilmesine yol açar. Ayrıca sıcak hava telefon içerisindeki bazı parçaların erimesine veya bozulmasına da yol açabilir.

7- Telefonunuzu pirinçle dolu bir poşete veya kavanoza koyun. Telefonunuzun her tarafı pirinçlerle kapalı olsun. Telefonu bu şekilde en az 24 saat bırakın.

8- Telefonunuzun iyice kuruması için bütün parçaları ayrı ayrı güneş alan bir yere koyun. Mümkünse burada da bir havlunun üzerinde dursun. Eğer kalmışsa, içindeki suyun emilmesine yardımcı olur.

9- Telefonun tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra tüm parçaları birleştirip telefonu açabilirsiniz. Yalnız telefon açılırken herzamankinden farklı sesler geliyorsa telefonu açmaktan vazgeçin. Telefonunuz açılmıyorsa şarj kablosunu takıp deneyin. Şarjı bitmiş olabilir.

10- Eğer yinede telefonunuz açılmıyorsa mutlaka yetkili servise başvurmalısınız. 

Bir yorum bırak