Arama

Sitenizi Google'da Üst Sıralara Çıkarın

  • Paylaş:
post-title

Tüm internet sitelerinin birincil hedefi tabiki arama motorlarındaki aramalarda üst sıralarda hatta mümkünse en üst sırada çıkmaktır. Çünkü bu hem site trafiği için hemde sitenin itibarı için en önemli konulardan bir tanesidir. Tabi bunu yapmanın bir çok yolu var. Sadece işi, web sitelerini üst sıralara taşımak olan danışmanlık şirketleri dahi var. Bu konuda size profesyonel bir şekilde hizmet veren bir çok kuruluş da mevcut.

Ancak biz bugün burada, sizlerin yapabileceği basit ama gerçekten etkili olan bir kaç tüyo vereceğiz. Bu tüyolar ile sizde sitenizi Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Hadi başlayalım;

1- Meta Etiketlerini Kullanın

Web sitelerini geliştirirken kullandığımız HTML Meta Etiketleri; Google, Yandex, Yahoo, Yaani gibi arama motorlarının botlarının en çok baktığı yerlerdendir. Çünkü burada siteyle ilgili veya o sayfayla ilgili birçok bilgil bulunur. Bunları etkili ve sitenize uygun bir biçimde kullanırsanız kesinlikle arama motorlarının sitenizi daha kısa sürede tanımasını sağlarsınız. Temel meta etiketleri şunlardır;

  • <meta name="title" content="Blog Aktüel"> : Site başlığı yazılır.
  • <meta name="author" content="Kod Aktüel"> : Site sahibi yazılır.
  • <meta name="description" content="site hakkında"> : Site hakkında tanıtıcı yazı yazılır.
  • <meta name="keywords" content="site etiketleri"> : Sitenizin içeriğini yansıtan etiketler yazılır.

2- Yazılarınız Site İçeriğinizle Alakalı Olsun

Sitenizin genel bir içerik teması vardır. Örneğin, arabalar üzerine yazılar paylaştığınız bir web siteniz varsa, arama motorları sitenizi buna göre kategorilemiştir. Bu sitede siz bir yazıda yemek tariflerinden bahsederseniz, arama motorları yemek tarifi aramalarında sizin yazınızı ön plana çıkarmayacaktır. Arama motoru mantığına göre 'arabalarla alakalı bir sitede yemek tarifinin ne işi olur' deyip, sizi taramayacaktır bile. Bu yüzden siz arabalar hakkında içerik üreten bir siteyseniz, her zaman arabalarla alakalı içerikler üretin.

3- Yazılarınızda Aramalarda Kullanılacak Cümleleri Serpiştirin

Birçok haber sitesinde şuna rastlamışsınızdır. Mesela "KPSS sonuçları ne zaman ilan edilecek?" başlıklı bir habere girdiğinizde sayfa boyunca en az 4 5 yerde bu cümlenin aynen yazıldığını görürsünüz. İşte bu cümlenin tekrar tekrar yazılması, bu cümle arandığı zaman bu yazıyı hemen ön plana çıkaracaktır. 

4- Yazılarınızda Kilit Kelimeleri Kalın veya Altı Çizili Fontlarla Yazın

Arama motorları sizin web sayfanızı tararken, HTML etiketlerine çok dikkat eder. Eğer siz bir kelimeyi kalın olarak yazdıysanız bu arama motoru botlarının dikkatini çeker ve o sayfayı o kelime ile eşleştirerek kaydededer. Artık o kelime aratıldığında siz 1-0 öne geçmiş olacaksınız. 

5- Yazılarınızı Paylaşarak Organik Trafik Oluşturun

Arama motorları zaten belirli aralıklarla sitenizi tarayacaktır. Ancak siz, yazılarınızı sosyal mecralarda paylaşarak organik bir trafik oluşturursanız, sayfanızın taranma ve tanınma süresini çok daha kısaltmış olursunuz. Böylece güncel bir son dakika haberinde yazdığınız yazının bir kaç dakika içerisinde üst sıralarda gösterilebilir.

6- Site Haritanızı Oluşturun

Sitenizde mutlaka bir site haritanız yer alsın. Site haritaları, arama motorlarının en ilk baktığı ve siteyi tanımaya çalıştığı yerdir. Site haritanız var ve güncel olursa sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Site haritasını nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Bu bahsettiğimiz önerileri dikkate aldığınızda web sitemi nasıl üst sıralara taşırım diye bir derdiniz kalmayacaktır. Organik bir şekilde, arama motorlarında üst sıralarda görebileceksiniz.

Bir yorum bırak