Devam Et
Logo
Blog

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Kod’lu Tweet

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 17 Mart’ta Deneyap Teknoloji Atölyeleri seçme sınavının son başvuru tarihinin 10 Şubat olduğunu kendi twitter hesabından yazılım diliyle duyurdu.

Bildiğiniz gibi Deneyap Teknoloji Atölyeleri, gençlerimizi hatta çocuklarımızı küçük yaşta alıp geleceğin teknoloji liderlerini, girişimcilerini, yazılımcılarını yetiştirmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından 2017 Temmuz ayında hayata geçirilen bir projedir.

Bu güzel projenin yeni dönem sınavının detaylarını hatırlatmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hesabından paylaşılan aşağıdaki tweet sosyal medya da büyük ilgi gördü. Tweet aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’ın Instagram hesabından da paylaşıldı. İşte o tweet;

Tweet’i şöyle bir türkçeleştirecek olursak diyor ki;

Eğer sınıfınız 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf veya lise hazırlık sınıfıysa, eğer şehriniz Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla veya Trabzon ise ve tarih 10 Şubat 2019 veya bu tarihten önce ise başvuru yapabilirsiniz.

Önümüzdeki Mayıs ayında yeni eğitim dönemine başlayacak olan Deneyap Teknoloji Atölyeleri iki aşamalı bir sınav ile eğitime hak kazanan öğrencileri belirleyecek. İlk aşama olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde 12 il merkezinde yapılacak. Bu iller ise şöyle; Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon. Bu yazılı sınav için başvurular 10 Şubat 2019 tarihine kadar https://www.deneyapturkiye.org adresinden online olarak  alınacak. Bu tarihten sonra başvuru kabul edilmeyecek. Bu sınavdan başarılı olan öğrenciler Nisan ayı içerisinde yapılacak olan uygulamalı bir sınava daha tabi tutulacak. Ancak bu sınavın tarihi de nasıl yapılacağı da henüz kesinleşmedi. Bakarsınız o da yine yazılımsal bir tweet’le ilan edilir.  Bu sınavdan sonra da Mayıs ayı içerisinde eğitimler başlayacak.

Deneyap Türkiye’nin resmi web sayfasında sınav başvuru adımları ise şöyle anlatılıyor;

 • deneyapturkiye.org web sitesine gir,

 • Duyuru afişine tıkla,

 • Sınav kurallarını oku ve başvuru linkine tıkla,

 • Anadolu Üniversite sınav başvuru formuna kayıt ol,

 • Aktivasyon mailini onayla,

 • Kayıt bilgilerini doldur,

 • Anasayfaya dönerek giriş yap,

 • Deneyap Teknoloji Atölyelerini seçerek sınava başvur,

 • Bilgilerini güncelle,

 • Sınav merkezini seç ve başvurunu kaydet.

Peki nedir bu Deneyap Teknoloji Atölyeleri ?

Deneyap Teknoloji Atölyeleri, gençlerin yazılım ve teknoloji alanında küçük yaşta eğitim alıp, ileri yaşta uzmanlaşarak ülke gelişimine katkı sağlaması amacıyla kurulmuş olan eğitim ve uygulama merkezleridir.

Cumhurbaşkanlığı İlk 100 Günlük İcraat Programı kapsamında açıklanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle yürütülen Deneyap Türkiye projesi kapsamında 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması hedeflenmektedir.

 

Umarız bu proje uzun vadede amacına ulaşır ve ülkemizden de dünyayı değiştirecek olan teknolojiler, yazılımlar ve yazılımcılar yetişir.

Kaynak: https://www.deneyapturkiye.org

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Esnek Ekrandan Sonra Şimdide Esnek Pil Geldi Önceki Yazı
Uber Kullanıcıları DİKKAT Büyük cezalar sizi bekliyor Sonraki Yazı

0 Yorum

  Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak