Arama

Reklam Amaçlı Gönderilen Mesajları Engelleme (Programsız)

  • Paylaş:
post-title

Günümüzde büyüğünden küçüğüne hemen hemen her firma her marka bir günde onlarca reklam amaçlı sms gönderiyor. Bu durum artık biz telefon kullanıcılarını bezdirmiş durumda. Normalde izin alınmadan gönderilmesi yasak olan bu mesajlar, bizlerin izni olmadan birçok firma tarafından gönderilmektedir. Hatta kesin olmayan bir bilgiye göre bazı firmalar ellerindeki telefon numaralarını başka firmalara satarak bu furyanın yayılmasına yardımcı oluyor. Peki bu reklam mesajlarını nasıl engellenir?

Bazı mobil uygulama geliştiricileri bu mesajları engellemek için uygulama marketlerinde uygulamalar yayınlıyor. Bunların bir kısmı doğru çalışmazken bir kısmı da ironik bir şekilde sizlere reklam göstererek reklam mesajlarını engelliyor. Ama artık bunun programsız bir şekilde çalışan sistemini gösteriyoruz.

iys.org.tr

Aslında Ocak 2020'de faaliyetine başlayan İleti Yönetim Sistemi A.Ş. (iys.org.tr), birçok kullanıcının bilmediği, ancak amacına uygun çalışan bir sistemdir. Bu sistem üzerinden telefon numaranıza reklam amaçlı mesajlar gönderen firmaları görebiliyor ve bunların tarafınıza hem mesaj göndermesini hemde arama yapmasını engelleyebiliyorsunuz. Peki sistem nasıl çalışıyor?

iys.org.tr'ye Girin

Öncelikle web tarayıcınız üzerinden iys.org.tr adresine girin. Karşınıza aşağıdaki site gelecektir. 

Web sayfası başarılı bir şekilde açıldıktan sonra sağ üst köşede bulunan mavi renkli Vatandaş Girişi butonuna tıklayın.

Giriş ekranına ulaştığınızda sizi iki seçenek karşılıyor. Burada ister e-devlet ile giriş yapabiir isterseniz de telefon numaranızı girerek telefonunuza gönderilen doğrulama kodu aracılığıyla giriş yapabilirsiniz. 

Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşıyor olacaksınız. 

Burada, telefonunuza reklam mesajları gönderen bazı firmaların isimleri yer alıyor. Şimdilik sadece büyük firmalar yer alıyor. Ancak edindiğimiz bilgiye göre Haziran 2021'e kadar büyük küçük tüm firmalar burada listelenecektir. 

Şimdi reklamlarını engellemek istediğiniz herhangi bir firmanın üzerine gelip tıklayın. Aşağıdaki gibi ufak bir pencere karşınıza çıkacaktır.

Burada karşınıza çıkan pencerede, firmadan hangi iletişim yollarını engellemek istediğiniz soruluyor. İsterseniz hem mesaj hem arama yönetimi engelleyebilirsiniz. İki seçenek için de karşısında ki yeşil butonu kırmızıya çektikten sonra kaydet diyip pencereyi kapatın. 

Bu işlemi yaptıktan sonraki 3 iş günü içerisinde ilgili ayarlar yapılmış olacak ve artık bu firmalardan reklam amaçlı mesajlar almayacaksınız.

Peki iys.org.tr sitesi güvenli mi?

İleti Yönetim Sistemi A.Ş. (iys.org.tr) web sitesi, Ticaret Bakanlığın izni ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı iştiraki olarak kurulmuş olan bir şirkettir. Yani devletin kontrolü altında çalışan bir şirkettir. Ki zaten web sitelerine girdiğinizde Ticaret Bakanlığı'nın ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin logoları en üstte yer almaktadır. O yüzden sistemi kullanırken herhangi bir korkunuz olmasın.

 

Bir yorum bırak