Arama

PHP substr Fonksiyonu Kullanımı

  • Paylaş:
post-title

PHP'de en çok iş gören fonksiyonlarımızdan bir tanesi de substr() fonksiyonudur.

Substr fonksiyonu nedir ? Ne işe yarar ?

Substr fonksiyonu ile elimizdeki bir string ifadeyi istediğimiz yerden kesebiliyoruz. Yani işin türkçesine bakacak olursak substr fonksiyonu bize şu işlemi yapıyor. Bir string ifadede şu sıradaki karakterden sonrasını / öncesini getir.

Peki substr nasıl kullanılır ?

Substr fonksiyonu temelde üç parametre alır. Bunlar sırasıyla string ifade, başlangıç ve uzunluk. Yani önce hangi stringi kesip parçalayacağımızı veriyoruz, sonra kaçıncı karakterden itibaren işlem yapacağımızı belirliyoruz son olarak da ne kadarlık bir karakter döneceğimizi belirtiyoruz. Gelin örneklerle açıklayalım.

$str = 'Yusufum';

echo substr($str,0,1);

//Ekran çıktısı -> Y

Bu örnekte şunu söylemiş olduk, aldığın string ifadede 0. karakterden itibaren 1 karakter uzunluğunda veri dön. Sonuçta bize Y harfi dönmüş oldu.

$str = 'Yusufum';

echo substr($str,1);

//Ekran çıktısı -> usufum

Burada dikkat ettiyseniz fonksiyona sadece iki parametre girdik. Yani şunu söylemiş olduk, aldığın string ifadede 1. karakterden itibaren tüm veriyi dön.

$str = 'Yusufum';

echo substr($str,1,-1);

//Ekran çıktısı -> usufu

Burada ise fonksiyonuma negatif bir parametre girdik. Bu parametre ile şunu söylemiş oluyoruz. Aldığın string ifadede 1. karakterden -1. karaktere kadar (yani sondan bir önceki karaktere kadar) olan veriyi getir. Böyle fonksiyon bize ilk ve son harf dışındaki harfleri getiriyor.

Bir yorum bırak