Arama

PHP ile Zamanlanmış Görevler Üretme (Cron Jobs))

  • Paylaş:
post-title

Bazı projelerimizde belirli zaman aralıklarında otomatik olarak çalıştırmamız gereken kod blokları olabilir. Örneğin bir kur sitesi yaptığınızı düşünün. Sık sık kur bilgilerini alıp veritabanınızda güncellemeniz gerekecektir. Peki bunu otomatik olarak nasıl yapabilirsiniz? İşte burada imdadımıza koşan hizmet Cron Jobs.

Cron Jobs Nedir?

Cron Jobs (Cron İşleri), Linux tabanlı işletim sistemlerinde cPanel arayüzünde kullanımımıza sunulmuş olan bir hizmettir. Cron Jobs'da belirttiğimiz bir kod bloğu, belirlediğimiz zaman aralıklarında otomatik olarak çalıştırılır. Örneğimize dönecek olursak; hazırladığımız kur sitesinde, kur bilgilerini alıp veritabanına kaydeden kodlarımızın olduğu dosyayı cron jobs'a verip, bunu her 5 dakikada bir çalıştırmasını isteriz ve işlerimiz otomatik olarak yürür. 

Cron Jobs Nasıl Ayarlanır?

Bunun için öncelikle hosting hizmetinizdeki cPanel arayüzüne giriş yapın. Daha sonra yukarıdaki görselde olduğu gibi arama alanına cron yazın. Karşınıza gelen cron jobs veya cron işleri bağlantısına tıklayın.

Cron İşleri sayfası açıldığında karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Burada gördüğünüz e-posta alanına e-posta adresinizi yazarsanız, otomatik işleminiz yani cron işiniz başarısız olursa size bir bilgilendirme e-postası gelecektir. Şimdilik bizim asıl işimiz ekranın alt tarafında. Ekranı aşağı kaydırın. Aşağıdaki görseldeki ekrana gelin.

Burada, yapılmasını istediğimiz işimizin ne kadar sürede bir yapılacağını belirliyoruz. Eğer isterseniz genellikle kullanılan ayarlar, en üstteki ortak ayarlar seçim kutusu içerisinde listelenmiştir. Buradan hazır ayarların birini seçebilirsiniz.

Eğer kendinize göre özel bir ayar da yapmak isterseniz, her zaman aralığının karşısında ki otomatik ayarlar alanını da kullanabilirsiniz. Örneğin günde 4 kez yani 6 saatte bir çalışmasını istediğiniz bir kodunuz varsa saat alanının yanındaki ortak ayarlardan 6 saatte bir seçeneğiniz seçebilirsiniz. 

Peki kod bloğunuzu nasıl belirteceksiniz?

Listenin en altındaki komut alanına aşağıdaki gibi kodunuzu belirtmeniz gerekecektir. 

php /home/kullaniciAdiniz/dosyanizinDizini/dosyaAdi.php

Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var;

Birincisi; komut php ile başlamak zorundadır (php dosyası çalıştıracaksanız)

İkincisi; çalıştırılacak dosyanın yolu belirtilirken /home/ ile başlamak zorundasınız. Yani en kök dizinden başlamanız gerekiyor. 

 

Etiketler:
Bir yorum bırak