Arama

PHP ile SQL Server'a Bağlanma (PDO)

  • Paylaş:
post-title

Merhaba arkadaşlar BlogAktüel sitemizin yazılım kısmındaki bu yazıda sizlere PHP’de PDO ile SQL SERVER’a bağlanmanın nasıl olacağından bahsedeceğim. Ben işlemleri Wampserver kullanarak localhost üzerinden anlatacağım. Tabi sizler XAMPP gibi farklı server programları kullanabilirsiniz. Arkadaşlar PHP’de Sql Server’a bağlanabilmek için öncelikle PHP için Sql Server driver(sürücü)’lerin kurulması gereklidir. Sürüleri bu adresten indirip kurabilirsiniz. Tabi bunun için PHP versiyonunuzu bilmeniz gerekiyor. PHP versiyonunu ise tarayıcınızın adres satırına,

http://localhost /?phpinfo

yazarak öğrenebilirsiniz. Mesela benim PHP versiyonum 7.1 ben buna uygun sürücüleri indirmem lazım. İndirdiğim sürücü dosyasında 71 olan dll dosyalarını almam lazım. Sizin diyelim PHP versiyonunuz 5.6 ise siz 56 olan dll dosyalarını almanız gerekiyor. İndirdiğimiz bu dll dosyalarını (Wampserver için)

C:\wamp64\bin\php\php7.1.9\ext

klasörünün içine atalım. Ardından php.ini dosyası içinde extensionlar kısmına bu sürücüleri ekleyelim.

Php.ini dosyasını açtıktan sonra “;extensions” diye aratalım. Bu kısma

extension=php_pdo_sqlsrv_71_ts_x64.dll

extension=php_sqlsrv_71_ts_x64.dll

kodlarımızı ekleyip belgeyi kaydederek çıkalım. İşlemlerimiz bu kadar şimdi bağlantı kodlarını yazabiliriz. Ben daha önceki yazılarımda bu bağlantıdan bahsetmiştim. Burada tekrar bağlantı kodlarımızı yazacağım. Öncelikle SQL SERVER programını açıp bir veritabanı oluşturalım. Ardından bir PHP sayfası açarak aşağıda paylaşacağım kodları yazalım.

<?php

	$server = "DESKTOP-IUN8GMP";
	$database = "Veritabanı Adı";
	$kullaniciadi = "Sql server kullanıcı adı";
	$sifre = "Sql server şifre";

	try {
		 $baglan = new PDO("sqlsrv:Server=$server;Database=$database", $kullaniciadi, $sifre);
	} catch ( PDOException $e ){
		echo $e->getMessage();
	}
  if ($baglan) {
    echo "Bağlantı Başarılı";
  }else {
    echo "Başarısız";
  }
?>
Etiketler:
Bir yorum bırak