Arama

PHP İle Bir Cümledeki Kelimelerin İlk ve Son Harflerini Büyültme

  • Paylaş:
post-title

PHP ile yazılıma verilen bir cümledeki kelimelerin ilk ve son harflerini büyütebileceğimiz basit bir uygulamanın nasıl yapılabileceğini bu yazımızda göreceğiz. Bunun için kullanacağımız temel fonksiyonlarımız; explode(), substr(), strtoupper(). 

Bu fonksiyonlardan explode() fonksiyonunu, cümlemizdeki kelimeleri ayırıp bir dizide tutmak için kullanacağız. Substr() fonksiyonunu, kelimelerin ilk ve son harflerini seçebilmek için kullanacağız. Son olarak strtoupper() fonksyionunu da kelimelerde ilgili harfleri büyütmek için kullanacağız. Şimdi gelelim nasıl yapacağımıza;

Öncelikle örnek bir cümleyi bir değişkene atayalım;

$str = 'merhaba dünya ben yusuf'; 

Şimdi $str değişkenimizi explode fonksiyonu ile parçalayalım ve kelimelerin herbirini dizimize atalım. Burada parçalayabilmek için explode fonksiyonuna boşluk karakterine göre parçalamasını söyleyeceğiz. Şöyleki;

$parcali = explode(' ',$str);

Bu kod ile $str değişkenimizdeki cümlemiz boşluk karakterine göre parçalandı ve her bir elemanı bir kelime olan bir dizi elde etmiş olduk. Şimdi bu diziyi foreach döngüsü yardımıyla her elemanını dönerek işlemlerimizi yapalım. 

foreach ($parcali as $key) {
  echo strtoupper(substr($key,0,1)).substr($key,1,-1).strtoupper(substr($key,-1)).' ';
}

Bu kod bloğunda, öncelikle dizimizde ki her elemanı dönüyoruz. Örneğin ilk kelimemizi yani "merhaba" kelimesini ele aldık. Burada substr($key,0,1) koduyla, kelimemizin ilk harfini seçmiş oluyoruz. Daha sonra bunuda strtoupper fonksiyonuna vererek büyütüyoruz.

Sonra, substr($key,1,-1) koduyla ise, aynı kelimenin ilk ve son harfleri dışındaki kısmını alıyoruz. Yani bu fonksiyon bize "erhab" kelimesini döndürüyor.

Daha sonra substr($key,-1) koduyla da kelimemizin son karakterini alıp yine ilk kodda olduğu gibi strtoupper fonksiyonuna veriyoruz. Bu şekilde kelimemizin son harfini de büyütmüş oluyoruz. Sonuçta bu 3 satırlık kod bloğu bize şu stringi üretmiş oluyor.

MerhabA DünyA BeN YusuF

Umarım sizlere faydaları olmuştur. 

Bir yorum bırak