Devam Et
Logo
Blog
PHP

PHP'de Dosya Üzerine Veri Ekleme

PHP'de dosya yazma işlemi yaptığınız zaman var olan içeriği silip yeniden dosyaya içerik yazacaktır. Peki biz dosyadaki içeriğe ek olarak veri yazmak istiyorsak ne yapmalıyız ? 

Bildiğiniz üzere file_put_contents() fonksiyonumuzla istediğimiz bir dosyaya içerik yazabiliyoruz. Bunu detaylı olarak anlattığımız yazımıza yandaki linkten ulaşabilirsiniz. (PHP İle Bulunduğunuz Sayfanın URL'sini Alma) Ancak bu yazma işleminin şöyle bir dez avantajı var. Dosyanın içeriğini tamamen silip, sizin parametre olarak verdiğiniz metni yazıyor. Eğer dosyamızda ki içeriğe ek olarak yazmak istiyorsak iş değişir.

Şöyle bir örnekle açıklayayım durumu.

Diyelim ki elimizde bazı site linklerinin olduğu bir liste var ve biz bu listeye veri eklemek istiyoruz. Ozaman yapacağımız işlemin kabaca algoritması şöyle olacak. 

Önce dosyamızın içeriğini okuyacağız. Sonra bu içeriği bir değişkene aktarıp sonuna yeni ekleyeceğimiz veriyi koyacağız. Daha sonra elde etitğimiz bu sonuç verisini dosyaya yazacağız. 

Öncelikler dosyamızdaki veriyi bi okuyalım

//Önce dosyamızın içeriğini okuyup bir değişkene aktarıyoruz.
$dosya = fopen("deneme.txt", "r") or die("İşlem başarısız!");
$icerik = fread($dosya,filesize("deneme.txt"));
fclose($dosya);

Dosyamızın içerisindeki site isimlerini alıp $icerik değişkenine aktardık.

 

Şimdi yeni sitemizi içeriğe ekleyelim.

// Dosyamızdaki içeriğin sonuna yeni ekleyeceğimiz sitemizi yazıyoruz.
$icerik .= "gittigidiyor.com".PHP_EOL;

Sonundaki PHP_EOL terimini, txt dosyasında veriyi yazdıktan sonra bir alt satıra geçmesi için ekledik. Ona çok takılmayın.

 

Şimdi de son birleştirilmiş verimizi dosyamıza yazalım.

//Son verimizi dosyamıza yazıyoruz
$dosya = fopen("deneme.txt", "wr") or die("İşlem başarısız!");
$dosya = file_put_contents('deneme.txt', $icerik , FILE_APPEND | LOCK_EX);
fclose($dosya);

 

Hepsi bu kadar arkadaşlar. Şimdi txt dosyanızı açtığınızda, daha önce var olan verinizin sonuna gittigidiyor.com verisinin eklendiğini göreceksiniz.

Bu yazımızın örnek kodlarını Lab Aktüel'e ekledik. Şimdi girip oradan kodları alabilirsiniz. Lab Aktüel'e gitmek için tıklayınız.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

PHP ile Web Sitesinin Ekran Görüntüsünü Alma Önceki Yazı
PHP substr() kullanımı anlatım Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak