Arama

One Signal ile Web Bildirimi Gönderme

 • Paylaş:
post-title

Günümüzde artık bir çok sitede gördüğünüz bildirim gönderme olayını açıklıyoruz, buyrun

Günümüzde ki web sitelerinin çoğunda görülen bildirim gönderme olayını bizler için çok basit hale getiren bazı uygulamaları göstereceğiz. Bu uygulamaların gelişmiş arayüzü ve fonksiyonları ile bildirim gönderme işlemi hem site yöneticileri için hem kullanıcılar için basit bir hale gelmiş oluyor.

Bu uygulamaların belli başlı olanlarını şöyle sıralayabiliriz.

Bugün ilk sıradaki uygulamamızı yani One Signal'ı inceleyeceğiz.

 1.  Onesignal.com'a girip sisteme kayıt olun
 2. Kayıt olduktan sonra sisteme giriş yaptığınız da karşınıza çıkan pencerede Add a new app kısmına tıklayın
 3. Uygulamanız için bir isim girin
 4. Edip app ... başlığına sahip küçük pencere açılınca bildirim sistemini kullanacağınız alanı seçin ve Next diyin. (Ben örnek olarak Website Push üzerinden devam ediyorum)
 5. Tarayıcı tercihinizi seçin ve Next diyin. Burada Google Chrome ve Mozilla Firefox için ayrı Apple Safari için ayrı script üretilecektir. O yüzden farklı ayar yapmak gerekiyor. (Ben örnek olarak Google Chrome ve Mozilla Firefox olanı seçiyorum)
 6. Bildirim kullanacağınız sitenin URL adresini ve bildirimde gösterilecek olan ikonun URL adresini yazın ve Save diyin
 7. Kullanacağınız SDK'yı seçin. (Ben örnek olarak Website Push'u seçiyorum)
 8. Şimdi gelen ekranda Your App ID: kısmındaki id'yi alın ve bu pencereyi kapatmayın. Bu id sizin sitenize özel üretilen bir anahtardır. Bunu index dosyanız içindeki script içerisine yerleştireceğiz.
 9. Aynı sayfada Read the documentation linkine tıklayın ve sol menüden Web Push SDK Setup kısmına gelin. (ki zaten sizi otomatik olarak o sekmeye götürecektir. Siz burada sitenizin SSL desteğine göre HTTP veya HTTPS olanı seçin)
 10. Sayfayı kaydırarak Add code to your site başlığına gelin. Buradaki kodu alıp index dosyanızda head tagları arasında bir yere yapıştırın. İçerisinde ki YOUR_APP_ID kısmına sizin uygulamanız için özel üretilen uygulama anahtarını girin. 

Sistemin kullanımı bu kadar arkadaşlar. Bundan sonrası sitenizden bildirim almaya izin veren kullanıcılara bildirim göndermek.

Artık Onesignal'ın anasayfasına girdiğinizde sitenizin toplam bildirim isteyen kullanıcı sayısını ve bazı başka istatistiklerini görebilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden, gönderilen bildirimlerin kaç kişiye ulaştığı, üye olanların hangi sistemler üzerinden üye olduğu (web, mobil, chrome, safari vs.), gibi istatistikleride görebilirsiniz. Sistemin bir başka güzelliği ise kullanıcılarınız gruplayarak gruplara özel bildirimde gönderebilirsiniz.

Sistemin kurulumu veya kullanımıyla alakalı takıldığınız bir nokta olursa yorum kısmından sorarak bize bildirebilirsiniz. 

 

Bir yorum bırak