Arama

Nodejs Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

  • Paylaş:
post-title

Node.js kütüphanesini alelade bir JavaScript kütüphanesi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Buyrun bakın ne hünerleri varmış 

Merhaba arkadaşlar, bugün akıllardaki bir diğer soru işareti olan Node.js olayını bi nebze aydınlatmaya çalışalım. 

Node.js nedir ?

Node.js en temelinde bir JavaScript kütüphanesidir. 2009 yılında Ryan Dahl isimli bir vatandaş tarafından, Joyent firmasında bir proje olarak geliştirilen bu kütüphane, yıllar sonra daha geliştirilerek bugün ki halini almıştır. Normal JavaScript'ten en belirgin farkı JavaScript kodlarını sunucu tarafında da çalıştırabilmemize olanak tanımasıdır. 

Bizler JavaScript'i daha çok front-end'de ufak tefek animasyonlar ve geçişler yapmak için kullanıyorduk. Sunucu tarafındaki kodları ise PHP, C# veya Java yardımıyla yapabiliyorduk. Tabi bu farklı dilleri senkron çalıştırmak da biraz performans ve zaman kaybı olarak geri dönüyordu. Ancak Node.js sayesinde JavaScript kodlarını sunucu tarafında da çalıştırabildiğimiz için hem performanstan hem zamandan kazancımız oluyor. 

Node.js'nin sunucu tarafında çalışmasının bizlere en büyük kazancı ise gerçek zamanlı (real time) uygulamalar yapabilmemiz oluyor. Misal, Node.js sayesinde (ne kadar çok Node.js dedim smiley) anlık mesajlaşma (chat) uygulaması yapabiliyoruz. Veyahut bir sayfadaki hesaplamaları yaptıktan sonra sayfayı yenilemeden ekranda güncelleyebiliyoruz. 

Peki bu Node.js ile tam olarak neler yapabiliriz ?

1- Sağladığı performans artışından dolayı yüksek trafikli web uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilir.

2- Real time (gerçek zamanlı) uygulamalar yapılabilir

3- Direkt olarak ağ trafiğine erişimi olduğu için, ağ trafiğini çokda bir uzmanlığınız olmadan rahatça yönetebilirsiniz.

4- Sadece proxy sunucu olarak kullanıp performans için, başka bir platformda geliştirilmiş uygulamanızın önüne aracı bir yazılım olarak kullanabilirsiniz.

5- Platformdan bağımsız olduğu için gömülü sistemlerde bile (yani her ortamda) kullanabilirsiniz.

Bu harika yazılımın nimetlerini bir an önce sizlerle paylaşmak için can atıyorum.

En kısa sürede Node.js ile alakalı ders yazılarımızı da paylaşmaya başlayacağım. 

Şimdilik takipte kalın, hoşçakalın wink

Bir yorum bırak