Devam Et
Logo
Blog
SQL

MySQL'de Procedure (Yordam) Oluşturma

Eğer bir veritabanında veri tutuyorsanız ve dahası, bu veriler üzerinde işlem yapıyorsanız prosedürler işinizi fazlasıyla rahatlatacak kod bloklarıdır. Öyleki, sizin karmaşık tablolarınızdaki verileri alıp işinize yarayacak listelere dönüştürebilir, veridiğiniz parametreleri gerekli biçimde işleyerek kaydedebilir veya belirli koşullara göre güncelleme ve silme işlemleri yapabilir. Yani prosedürler, veritabanlarının yazılım blokları gibidir. 

Ayrıca şu unutulmamalıdır ki; prosedürler içerisinde yapılan işlemler, yazılım içerisinde yapılan işlemlere göre çok daha hızlıdır. Örnek vermek gerekirse; 1000 satırlık bir veri kaydedecekseniz bunu .cs veya .php dosyanızda bir insert komutuyla kaydetmenizdense, kaydedilecek parametreleri prosedüre gönderip, prosedür içerisinde insert etmeniz daha hızlı olacaktır.

Neyse biz gelelim asıl konumuza. PHP'cilerin can dostu MySQL'de prosedürlerin nasıl oluşturulduğuna. Yine her zaman olduğu gibi adım adım gidelim;

1. Prosedür ekleyeceğimiz veritabanını seçelim

MySQL'e giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan liste üzerinden istediğimiz veritabanını seçiyoruz ve veritabanımızın adına tıklıyoruz. 

2. Yordam ekle butonuna tıklıyoruz

Açılan sayfada kırmızı alan içerisindeki yordam ekle butonuna tıklıyoruz.

3. Prosedürümüzün bilgilerini giriyoruz

Şimdi karşımıza çıkan pencerede prosedür bilgilerimizi giriyoruz.

  • Yordam adına prosedür adını,
  • Parametrelere, prosedürümüzün giriş parametlerini ve türlerini,
  • Tanım kısmına prosedürümüzde çalışacak olan kodları, 

yazıp Git butonuna tıklayarak kaydediyoruz. Tanımlayıcı, güvenlik türü, SQL veri erişimi ve açıklama bilgilerini girmemize gerek yok. Onları MySQL kendisi default olarak dolduruyor. 

Artık MySQL veritabanınızda prosedür oluşturup kullanabilirsiniz. 

İyi kodlamalar arkadaşlar 

 

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

MS SQL'de İki Tabloyu Karşılaştırma (Except) Önceki Yazı
2017 Türkiye İl - İlçe İsimleri Veritabanı Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak