Devam Et
Logo
Blog
PHP

JSON Türkçe Karakter Sorunu [PHP]

Şu sıralar webde en çok aranan konulardan bir tanesi JSON fonksiyonları. Günümüzde özellikle veri tabanlarının dahi destek vermesiyle artık sıkça rastladığımız JSON, hemen hemen her sistemde kullanılabilir hale geldi. Özellikle dinamik bir şekilde veri kaydedilebilmesi, verilerin başka sistemleri aktarılması gibi senaryolarda tam ihtiyaçları karşılaması JSON'u bir kaç adım öne çıkarıyor.

Tabi bizler JSON yapısında Türkçe veri tutmak istediğimizde, hemen hemen her yerde olduğu gibi malesef burada da türkçe karakter hatası alıyoruz. Ancak bunu çözmenin çok basit bir yolu var.

Obje olarak olluşturduğumuz diziyi json_encode fonksiyonu ile JSON formatına çevirdiğimizde aşağıdaki fonksiyonu kullanırsak türkçe karakter hatasını aşmış oluruz.

<?php

json_encode($objeDizimiz,JSON_UNESCAPED_UNICODE);

Böylece türkçe karakter içeren metinlerimiz gönül rahatlığı ile JSON'a çevirip işlem yapabiliriz.

İyi kodlamalar arkadaşlar 

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Google Analytics API ile Analytics Verilerini Sitenize Gömün [PHP] Önceki Yazı
PHP substr() kullanımı anlatım Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak