Devam Et
Logo
Blog

JS DataTable Dil Seçeneğini Değiştirme

Artık günümüzde standart HTML tablolarının yerini DataTable almaya başladı. Gerek verileri daha hızlı işlemesi, gerek herhangi bir ek veritabanı işlemine gerek kalmadan filtreleme yapabilmesi, gerek verileri sayfalı göstermesi olsun DataTable artık küçük büyük tüm projelerde yerini almaya başladı. 

Ancak internette sıkça karşılaştığım sorulardan bir tanesi bu tabloların dil seçeneğini nasıl değiştirilir ? Çünkü tablo üzerinde (yani DataTable) üzerinde "Show .. entries" , "Search", "Previous" , "Next" gibi ifadeler default olarak ingilizce dilinde gösteriliyor. Tabi yerli kullanıcılara hizmet veriyorsanız bu hoş bir durum olmayacaktır. O yüzden aşağıdaki kod ile direk DataTable'ınızı Türkçe'ye dönüştürebilirsiniz. 

DataTable'ı Türkçe'ye Çevirme Kodu

$(document).ready(function() {
  $('#datatable').DataTable({
   language: {
       "url": "//cdn.datatables.net/plug-ins/9dcbecd42ad/i18n/Turkish.json"
     }
  });
} );

Bu kodu HTML'de dataTable'ı yükledikten sonra (yani DataTable'ın altında bir yere yazarak) çalıştırın ve Türkçe kullanmanın keyfini sürün.

BEFORE

AFTER

 

 

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Farklı Sekmeye Geçince Title Değiştirme Önceki Yazı
JavaScript Dinamik Coming Soon (Geri Sayım Sayacı) Eklentisi Sonraki Yazı

0 Yorum

  Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak