Arama

JavaScript İle Reklam Engelleyici Tespit Etme

  • Paylaş:
post-title

İçerik üreticilerin en büyük gelir kapısı reklamlar. Bunu kimse inkâr edemez. Hangi mecrada içerik üreticisi olursanız olun -ister Youtube’da ister sosyal medya ister bir web sitesinde- reklamlar sayesinde bir gelir elde edersiniz. Hatta yıllardır hayatımızda yer etmiş televizyon ve radyolarda da en büyük gelir kapısı seyirciye gösterilen reklamlardır. 

Ancak biz web içerik üreticileri için bu iş biraz zorlaşabiliyor. Çünkü artık web tarayıcılarında reklam engelleyici eklentiler kullanılarak site üzerindeki reklamların tamamı kaldırılabiliyor. İşte bu yazımızda bu düşmanı nasıl alt edebileceğimizi, tarayıcılarda ki reklam engelleyicileri nasıl tespit edebileceğimizi göstereceğiz.

Reklam engelleyici eklentilerin tespitini Javascript ile yapacağız. Bu işlem çok komplike bir işlem olmayacak. Ancak yapacaklarımızı göstermeden önce neden böyle yaptığımızı izah etmek gerekir. 

Web tarayıcılarındaki hemen hemen tüm reklam engelleyiciler, web sitelerinde “ads” ve “prebid” ismindeki dosyaları engellerler. Bizim yapacağımız yöntemde kabaca şöyle olacak; Öncelikle “ads-prebid.js” adında bir dosya tanımlayıp sunucumuza yerleştireceğiz. Bu dosyada sadece aşağıdaki komut yardımıyla bir değişken tanımlamış olacağız;

var reklam = true;

Daha sonra index dosyamız içerisinde en altta şu kontrolü yapacağız;

if( window.reklam === undefined ){ 
      console.log(‘reklam engelleyici tespit edildi’);
}

Şimdi, kullanıcı siteye girdiğinde eğer reklam engelleyici kullanıyorsa, bizim ads-prebid.js dosyamızı engelleyecektir. Dolayısıyla reklam değişkenimiz tanımlanamayacaktır. O zaman index dosyamızdaki koşul gerçekleşecek ve reklam engelleyici çalıştığını teyit etmiş olacağız. Reklam engelleyicinin çalıştığını tespit ettikten sonra yapılacaklarda size kalmış. İster bir uyarı penceresi açın, ister kullanıcıyı farklı bir url'ye yönlendirin.

Burada ki püf nokta, değişkeni tanımladığımız dosyanın ads-prebid.js adında olması ve bunu hrml kodlarımızın üst kısmında çağırıyor olmamızdır. 

Bu yöntemle Chrome üzerinde çalışan aşağıdaki reklam engelleyicilerin hepsini tespit etmeyi başardık. Umarız sizlerinde işine yarar.

  • Adblock
  • Adblock Plus
  • Adblock Pro
  • Ghostery
 
Bir yorum bırak