Arama

İstanbulkart ile HES Kodu Eşleştirmesi Nasıl Yapılır ?

  • Paylaş:
post-title

Pandemi döneminde alınan önlemler doğrultusunda bir adım daha bugün itibariyle atıldı. Buün (15.01.2021) itibariyle İstanbul'daki toplu taşımalarda HES kodu zorunluluğu başladı. Artık İstanbulkartını HES kodu ile eşleştirmeyen vatandaşlar toplu ulaşımdan faydalanamaycak.

Bildiğiniz gibi Eylül ayında yayınlanan İç İşleri Bakanlığı'nın genelgesine göre toplu taşımada HES kodu zorunluluğu getirilmişti. Ozamanda beri geçen yaklaşık 4 aylık süreçte zorda olsa bu kurala uyulmaya çalışıldı. Ancak şimdi İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BELBİM ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan çalışmalarda sona gelindi. Artık İstanbulkart ile Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında bir iletişim kurulacak ve tüm istanbulluların istanbulkartlarına HES kodları entegre edilecek. Böylece Covid 19 tanısı konulmuş veya temaslı olduğu tespit edilmiş kişilerin istanbulkartları askıya alınacak ve toplu taşımayı kullanmaması sağlanacak. 

Peki istanbulkart ile hes kodu entegrasyonu nasıl yapılır ? 

Bu entegrasyonu yapmak için öncelikle https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine girmeniz gerekiyor. Bu siteyi açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. 

Bu aşamada ekranda ki form üzerinde istenilen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Form üzerinden size ait kişisel bilgileriniz ve HES kodunuz isteniyor. HES kodunuz yoksa SMS aracılığıyla veya Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodunuzu süreli veya süresiz alabilirsiniz.

Eğer İstanbulkart Mobil uygulamasını kullanıyorsanız, uygulamaya ilk girdiğinizde karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kaynak http://ntv.com.tr

 

Yorumlar

nice artical https://www.mobishastra.in/

Digital World

08 Şubat 2021

Bir yorum bırak