Arama

iPhone'unuzu Hackerlardan Korumanın 9 Yolu

  • Paylaş:
post-title

Günümüzde artık hackerlar hemen her cihaza sızabiliyorlar. Kullandığınız cihazın bir şekilde ağa bağlı olması yeterli. Bu cihaz bir akıllı televizyon bir akıllı telefon bir bilgisayar veya bir akıllı saat olabilir. Özellikle "iPhone güvenlidir, iPhone'a hackerlar sızamazlar" diye düşünüyorsanız artık bu kadar emin olmayın. Çünkü hackerlar artık her yerdeler. Peki iPhone'umuzu bu kötü niyetli hackerlardan nasıl koruyabiliriz? 

İşte şimdi 9 adımda iPhone'umuzu nasıl koruyabileceğimize bakalım ?

1- Cihazınızı güncel tutun

Bu kendinizi korumak için en basit yöntemlerden biridir. Ama es geçilmemesi gereken en temel konuların başında gelir. Çünkü hackerlar cihazınıza sızmak için en çok sistemsel açıklardan faydalanır. Gelen her sistem güncellemesinde sistemsel açıklar, buglar ve eksiklikler giderilir. Böylece cihazınız ve sisteminiz daha güvenli hale gelir. 

Eğer sisteminizin güncel olup olmadığından emin değilseniz Ayarlar / Genel / Yazılım Güncelleme sayfasına giderek indirilebilir bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. 

2- Bul ve Kendini İmha Et'i Etkinleştirin

En çok başımıza gelen durumlardan birisi de telefonumuzun çalınması ve kaybolması. Böyle bi durumla karşı karşıya kalırsanız aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz;

  • iPhone'umu Bul özelliği, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda herhangi bir cihazdan iPhone'unuzun konumunu takip etmenizi hatta uzaktan cihazdaki tüm verileri silmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bu özelliği aktif etmek için, Ayarlar / Apple Kimliği / Bul menüsünden iPhone'umu Bul seçeneğini açabilirsiniz.
  • Bundan daha riskli ama duruma göre daha güvenli olan ikinci bir yöntemse şudur; Ekran kilidi parolanız 10 kez yanlış girilirse telefon tamamen kendini sıfırlayacaktır. Bu özelliği açmak için Ayarlar / Face ID ve Parola / Verileri Sil seçeneğini aktiflerştirebilirsiniz. Ama bu özelliği açtığınızda dikkat edin. Siz yanlış girincede verileriniz tamamen silinebilir. Cihazınızın sürekli yedek aldığından emin olun.

3- Anahtar Zincirini kullanın

Parolarınızı unutma ihtimaline karşılık Apple'ın Anahtar Zinciri özelliğini kullanın. Bu servis sayesinde siz parolalarınızı unutsanız bile servis size hatırlatacaktır. Anahtar Zinciri özelliğini kullanmak için Ayarlar / iCloud / Anahtar Zinciri sayfasından ilgili ayarı etkinleştirebilirsiniz.

4- İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin 

Bu seçenek ile, bir bilgisayar korsanının sizin haberiniz olmadan Apple servislerine erişmesini engellersiniz. Bu sayede bir Apple servisine giriş yapacağınız zaman herhangi bir Apple cihazınızdan doğrulama kodunu onaylamanızı bekleyecektir. Bu özelliği açmak için Ayarlar / Apple kimliği / Parola ve Güvenlik / İki Faktörlü Kimlik Doğrulama'ya gidin.

5- Jailbreak'den Uzak Durun

Jailbreak iPhone'unuza App Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemenize imkan veren bir yöntemdir. Ancak bu durum cihazının tüm korsanlara açık hale getirecektir. Bizim tavsiyemiz kesinlikle bunu yapmayın. Ayrıca bu işlem cihazınızı garanti dışı bırakacaktır.

6- Konum İzleme İzinlerinize Dikkat Edin

Her uygulamaya konum izleme izni vermeyin. Eğer kullandığınız uygulama sizin konumuza ihityaç duymayan bir uygulamaya kesinlikle gereksiz konum izleme izni vermeyin.

7- Siri'ye Dikkat Edin

Evet yanlış duymadınız. Siri bile iPhone'unuz için bir güvenliği açığı oluşturabiliyor. Bu çok sık görülmese de malesef örnekleri mevcut. Sizin kişisel asistanınız olan Siri sizin için sıkıntı olabilir. Sağlam bir hacker Siri'yi kullanarak iPhone'unuza erişebilir. Bizden söylemesi.

8- Parolalarınız İçin Otomatik Doldurmayı Kapatın

Sizler için sık sık girdiğiniz bilgilerin otomatik olarak doldurulması büyük bir kolaylık olsada bunun bir güvenlik açığı olabileceğini es geçmemek gerekir. Çünkü bu bilgiler, otomatik doldurulabilmesi için iPhone'unuzda saklanmaktadır. Bu bilgilerin ele geçmesi sizin için çok çok kötü olabilir. Bunu kapatmak için Ayarlar / Safari / Otomatik Doldurma ayarlarına giderek kapatabilirsiniz.

9- Halka Açık Wi-Fi Noktalarını Kullanmayın

Olabildiğince halka açık yerlerde yani avm, cafe, restoran gibi yerlerde wi-fi hizmetini kullanmayın. Kullanmak zorunda kalırsanızda kesinlikle VPN kullanarak internete bağlanın. Bu sayede cihazınızı ağ üzerindeki korsanlardan korumuş olursunuz.

Kaynak: https://clario.co/

 

Bir yorum bırak