Arama

iPhone 7 İnceleme Yazısı (Tüm Özellikleri ve Detaylarıyla)

  • Paylaş:
post-title

Merakla beklenen iPhone 7 inceleme yazımıızı okurlarımızla buluşturuyoruz, haydi buyrun

Merhaba arkadaşlar, 

Bildiğiniz üzere Apple 7 Eylül'de San Francisco’da Bill Graham Civic Center’da  düzenlediği etkinlikte iPhone 7 modellerinide tanıttı. Bizde Kodaktuel.com ekibi olarak sizler için tüm özelliklerini bir arada topladık.

Tasarım

Apple beklenenin aksine tasarımda radikal bir değişikliğe gitmedi. Temel olarak yine iPhone 6 da kullandığı kasayı kullanan Apple bazı ufak tefek değişikliklerle bu modele ayrı bir hava katmış. Tasarımda en çok öne çıkan detay cihazın arka yüzeyindeki anten çizgilerinin azaltılması görünümü pozitif etkilemiş.

Tasarımdaki diğer bir farklılık ise cihazdan 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılması olmuş. Burada artık Apple şarj girişiyle aynı olan lightning portu üzerinden kulaklıklara ses verecek. Ancak bu köklü değişime bizlerin alışması için kutu içerisinde aşağıdaki gibi bir dönüştürücü kablo mevcut olacak. Bu kablo ile 3.5mm girişli kulaklıklarınızı bir süre daha kullanabileceksiniz.

3.5mm kaldırıktan sonra kalan yeride ikinci bir hoparlör ile dolduran Apple iPhone 7'de artık stereo kalitesinde bir ses deneyimi sunuyor.

Tasarımda Apple'ın yaptığı en büyük değişiklik ise yeni iPhone'un suya dayanıklı olması. iPhone 7 sahip olduğu IP67 sertifikası ile 1 metre derinliğe kadar 30 dakika suyun içerisinde kalabiliyor. 

Ekran

Apple iPhone 6 ve 6S modellerinde kullandığı 4.7 inç büyüklüğünde 750 x 1334 çözünürlüğündeki ekranı iPhone 7'de de kullanmaya devam ediyor. Ancak ekran çözünürlüğü aynı kalsada görüntü kalitesinde iyileştirmeler yapılmış. iPhone 7 yeni ekran teknolojisi sayesinde daha geniş bir renk yelpazesi ve %25 daha fazla parlaklık sunuyor.

Donanım

Yeni nesil iPhone'da dört çekirdekli Apple 10 Fusion işlemciye yer verilmiş. Apple tarafından verilen bilgilere göre bu işlemci yoğun çalışmada 2.4 GHz hıza ulaşabilecek.

Yine Apple tarafından verilen bilgilere göre yeni işlemci selefine göre CPU bazında %40, GPU bazından ise %50 daha güçlü.

Depolama konusunda da radikal değişikliğe giden Apple artık iPhone modellerinde 16 GB depolama alanı sunmayacak. iPhone 7 ile birlikte 32GB, 128GB ve 256GB'lık depolama alanları sunuluyor.

Kullanıcıların en çok beklediği ve bu seferde beklenilenin verilmediği alan ise RAM. Apple iPhone 7'de de 2 GB'lık RAM kullanıyor.

Kamera

iPhone 7'de belkide en büyük iyileştirme kamera alanında yapılmıştır diyebiliriz. Megapiksel olarak selefi gibi yine 12 Megapiksel kamerayla gelsede artık daha büyük bir sensörün kullanıldığı kamera daha iyi bir görüntü kalitesi sunuyor. 

Ayrıca kamerada artık donanımsal olarak OIS özelliği destekleniyor. Bu teknoloji ile birlikte kamerada kayma, sarsılma ve bozulmaların önüne büyük ölçüde geçileceği söyleniyor.

iPhone 6s’te 1/3 inç büyüklüğünde kamera sensörü kullanan Apple, iPhone 7’de daha büyük bir sensöre yer veriyor. Yeni iPhone'da yer alan 1/2.6 inç büyüklüğündeki sensör, selefine göre daha iyi renk ve alan derinliği sağlayacak. Arka kameraya bu defa çift LED flaş yerine dört LED’li True Tone Flash eşlik ediyor.

iPhone 7’de ayrıca daha büyük bir lens kullanılıyor. iPhone 6s serisinde arka kameralarda f/2.2 lenslere yer veren Apple, yeni nesil iPhone'da ise  f/1.8 diyafram açıklığına sahip lens kullanıyor.

iPhone 7 bu sayede selefine göre özellikle karanlık ve düşük ışık koşullarında daha iyi çekimler gerçekleştirecektir. Telefonun ön bölümünde ise f/2.2 lense sahip 7 megapiksel kamera yer alıyor.

Batarya

iPhone 6S'de 1715 mAh güce sahip batarya kullanılmıştı. iPhone 7'de ise bu batarya geliştirilerek 1960 mAh gücündeki bataryaya yer verilmiş. Bu artış çok fazla gibi görünmesede yeni çipsetin gücü kullanmasına bağlı olarak kullanım ömrünü uzatabilir. Bunu önümüzde ki günlerde kullanıcı yorumlarına göre inceleyeceğiz.

Çıkış Tarihi

iPhone 7 16 Eylül'de Amerika, İngiltere ve Çin'de satışa sunulacak. Türkiye'ye giriş tarihi ise henüz net değil. Ancak muhtemelen Ekim ayının başlarında Türkiye piyasasında da göreceğiz.

Fiyat

Yeni iPhone 7 Amerika'da 649$'dan başlıyan fiyatlarla (32GB'lık versiyonu), 7 Plus ise 769$'dan başlayan fiyatlarla (32GB'lık versiyonu) satışa sunuluyor.

Türkiye fiyatı henüz belli olmazken, yine 3500₺'dan aşağı olmayacağına kesin gözüyle bakıyoruz.

 

Etiketler:
Bir yorum bırak