Arama

İnanılmaz Boston Dynamics Robotları

  • Paylaş:
post-title

Boston Dynamics, Amerikalı Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert öncülüğünde 1992 yılında kurulan yapay zeka ve robotik tasarım şirketidir. Genel merkezi Waltham, ABD’dir. İlk tasarımı, ABD ordusu için olan BigDog (Büyük Köpek Robot) tasarımı olmuştur. Bu robot, gerçek insan simülasyon yazılımı tarafından finanse edilmiş dörtlü bir robottur. Şirket BigDog’u, Dünya’nın en gelişmiş engebeli arazi robotu olarak tanıtmıştır. Robotik tasarım konusunda oldukça başarılı olan Boston Dynamics şirketinin;  BigDogs dışında, LS3, PETMAN, Cheetah, SandFlea, RHex, RISE ve Little Dog adında ürünleri de bulunmaktadır.

Şimdi bu tasarımların birkaç tanesini birlikte detaylı inceleyelim:

BigDog

BigDog tasarımı, ilk askeri robot tasarımı olarak bilinmektedir. Bu dört ayaklı arazi robotunun görüntüsü de, ismi gibi büyük bir köpeğe benzemektedir. BigDog; 100 cm uzunluğa, 70 cm boya ve 75 kg kütleye sahip. Tıpkı bir köpek gibi rahatlıkla eğimli yerleri koşarak çıkabilir. 45 kg yükü kolaylıkla taşıyabilir. Bacaklarında bulunan şok emici malzemelerle sayesindei attığı her adım geri dönüştürülmektedir. Çok farklı arazi ortamlarına (çamurlu dağ yolu gibi) güçlü bacakları sayesinde kolaylıkla adapte olabilir. Karda ve suda 150 kg taşıyabilmektedir.

Savaşlar için tasarlanmasına rağmen motoru çok fazla ses çıkardığı için Aralık 2015’te BigDog projesi durdurulmuştur. Bunun yerine daha gürültüsüz olan tamamen elektrikli Spot isimli bir projeye devam edilmektedir.

LS3

BigDog üretiminden sonra üretilmeye başlanan LS3, adını programın kendisinden almıştır. Tıpkı BigDog gibi dört ayaklı bir yeni nesil engebeli arazi robotu olarak tasarlanmıştır. Ancak LS3, sadece 50 kg ağırlığa sahip olup, 180 kg ağırlığında bir yükü 32 km boyunca, arada yakıta gerek olmaksızın taşıyarak en geç 24 saat içinde hedefine ulaştırabilmektedir. Ayrıca askerlerin komutlarına da cevap verebilmektedir. Özel sensörleri sayesinde askeri unsurları takip edebilir ve her türlü darbeye karşı da dengede kalabilmektedir. Ancak tıpkı BigDog tasarımında olduğu gibi LS3 de savaş alanları için oldukça gürültülü..

PetMan

PetMan robotu, BigDog ve LS3 aksine, oldukça insansı bir görünüme sahiptir. Hareketleri de ayırt edilemeyecek kadar insansı bir yapıya sahip. Tıpkı bizler gibi rahatlıkla yürüyüp, eğilebilmekte ve hatta çevresini selamlayabilmektedir. PetMan, radyoaktif açıdan tehlikeli bölgelere de girebilecek bir donanıma sahip.

Boston Dynamics şirketi günümüzde eminiz ki çok daha farklı projelere de imza atacaktır. Doğaya zarar verilmediği sürece başarılarının devamını diliyor ve yeni projelerini heyecanla bekliyoruz

 

Bir yorum bırak