Devam Et
Logo
Blog

Google'dan Yeni Bulut Oyun Servisi STADIA

Google geçtiğimiz günlerde yeni bir hizmeti olan Stadia’nın tanıtımını yaptı. Peki Stadia nedir? Google, Stadia ile neler hedefliyor ?

Stadia nedir ?

Stadia; aslında en temelde bir bulut oyun servisi olarak tanıtıldı. Yani artık bilgisayarlarımıza bir oyunu kurmak zorunda kalmayacağız. Stadia üzerinde  erişime açılan oyunlar içerisinde istediğimiz oyunu seçip direkt internet üzerinden oynamaya başlayacağız. Bunun en güzel yanı tabiki, bir bulut servisi olması. Yani bilgisayarımızda başladığımız bir oyuna telefonumuzda veya telefonumuzda başladığımız oyunumuza bilgisayarımızda devam edebileceğiz. Hatta Google diyorki, Youtube üzerinden bir oyunun oynama videosunu izlediğinizde karşınıza çıkan Play on Stadia butonuna tıkladığınızda o oyunu hatta hatta videodaki oyuncunun kaldığı yerden oynayabileceksiniz. Kulağa çok cazip geliyor değilmi ?

Aslında bu senaryo ilk defa bulunmuş birşey değil. Zira bugüne kadar en çok dizi-film hizmeti sunan siteler de bunlara rastlıyorduk. Örneğin bir zamanlar aylık abonelik karşılığında evlere film DVD’si gönderen Netflix ve BluTV’de, yıllardır bulut film servisi ile hizmet veriyorlar. Ki bu platformlarda da istediğiniz bir cihazdan başladığınız film ya da diziyi başka bir cihazdan devam edebiliyorsunuz.

Oyun sektöründe bu bir ilk mi ?

Hayır. Bu bulut oyun servisi düşüncesi daha önce Sony PlayStation tarafından PlayStation Now ve Microsoft tarafından Project xCloud projeleri başta olmak üzere birçok firma tarafından denendi. Ancak hiçbiri güzel bir performans yakalayamadı ve kullanıcıları memnun edemedi. Ancak Google denenmişi kullanıcılara sevdirmek konusunda başarılı bir firma.

Hatırlarsanız, Youtube henüz daha bu kadar gelişmemişken Youtube benzeri birçok video paylaşım sitesi vardı. Ancak Google, Youtube’a kazandırdığı imaj ile hepsine açık ara fark atarak yeni bir medya platformu oluşturmuş oldu. O yüzden bulut oyun servisi projesinin birçok kez denenip başarılı olamamasını pek dert etmiyor olmalılar.

Şimdilik Stadia üzerinden sunacakları oyunlarda 4K çözünürlük,  60fps ve HDR video kalitesinde ve surround ses gibi özellikler vaadederek kullanıcılara büyük bi oyun zevki yaşatmayı da hedefliyor Google.

Stadia ücretlimi ücretsizmi ?

Google, bu büyük projelerinin gelir modelini henüz net bir şekilde açıklamasa da teknoloji severlerin genel yorumu, bunun Youtube’dakine benzer bir şekilde olacağıdır. Yani muhtemelen, genel olarak ücretsiz olup oyun severlere reklamlar gösterilecek, isteyen de paralı üyeliğe geçip reklamsız oynama keyfini sürecek. Belki ilerleyen zamanlarda bazı oyunlar veya oyunlarda yüksek çözünürlüğü tercih etmek ücretli olabilir.

Stadia Türkiye’ye ne zaman gelecek ?

Bizce bunu uzun zaman daha beklemeyin :) Şuanda Google’ın açıklamasına göre Stadia sırasıyla, Amerika, Kanada, İngiltere ve sonra diğer avrupa ülkelerinde hayata geçirilecek. Tabii Türkiye’ye gelebilmesi için öncelikle internet altyapımızın şuankinden daha hızlı ve stabil olması gerekiyor. O yüzden bunun ülkemizde ne zaman kullanılabileceği tam bir merak konusu.

Stadia ne demek ?

Stadia kelime manası olarak stadyumun çoğulu yani Stadyumlar anlamına geliyor. Eski çağlardan beri en güzel ve en kalabalık oyun izleme ve oynama yeri olarak Stadyumlar kullanılmıştır. Google’da modern çağın en büyük ve en kalabalık oyun izleme ve oynama platformunu oluşturmayı hedeflediğinden bu ismi seçmiş olsa gerek. Ama isim tercihi bizce harika.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Instagram ve Facebook Çöktü mü ? Önceki Yazı
Bilgisayar Mühendisliği Okunurmu ? Rehber Niteliğinde Bölüm Tanıtım Yazısı Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak