Devam Et
Logo
Blog

Google Adsense İle Daha Çok Para Kazanmak

Google Adsense programına dahil olan sitelerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi “sitenin hiti fazla ama kazancı az”. Peki bu sorun neden doğuyor, bunu nasıl çözeriz ?

Günümüzde internet dünyasının milyarlarca insan tarafından her gün kullanılması ve insanların bilgiye aç hale gelmesi, bilgi verme amacıyla kurulan blog sitelerine rağbeti arttırmıştır. Artık bir çok kullanıcı ücretli veya ücretsiz şekilde bir blog site açıp bildiklerini diğer kullanıcılara ulaştırmanın peşindedir. Tabi bildiklerinizi gelişi güzel değil de belirli bir format içerisinde, resimlerle süsleyerek, detaylı bilgi vererek anlatmak yani özgün bir içerik oluşturmak kolay bir iş değildir. Bu yüzden site sahipleri bu emeklerinin karşılıklarını bir nebze alabilmek adına Google Adsense porgramına başvururlar.

 

Google Adsense Nedir ?

Adsense, Google’ın piyasaya çıkardığı, şuan dünyanın en büyük reklam programıdır. Amacı bir ürünü satmak veya tanıtımını yapmak isteyen kullanıcıların ürün bilgilerini (görsel veya yazınsal içerik) başka web sitelerinde ve Google aramalarında bir çok kullanıcıyla buluşturarak tanınmasını sağlamaktır.

Bizler bu programda, Adsense reklamlarını, sitemizi ziyaret eden kullanıcılara göstererek Google’ın aldığı reklam ücretinden payımızı almaya çalışan emekçileriz.

 

Adsense Nasıl Para Kazandırıyor ?

Adsense iki şekilde site sahibine para kazandırır;

  • Gösterim başına

  • Tıklama başına

Gösterim başına para kazandırması şöyle olur; Sitenizi ziyaret eden kişiler sitenizdeki reklamları görür ve bunun size maddi olarak bir getirisi olur. Bu getiri birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Mesela siteye gelen ziyaretçinin hangi ülkeden geldiği (gelişmiş ülkelerden gelen ziyaretçi daha çok para kazandırır ;) ), sayfada kaç saniye/dakika kaldığı, mouse hareketlerine göre reklam üzerinde ne kadar durduğu (evet, Google sizin sitenizdeki ziyaretçinin mouse hareketlerini dahi kontrol ediyor.) vs. vs. vs.

Tıklama başına kazandırması ise şöyle olur; Sitenize gelen ziyaretçinin ilgisini çeken reklamlara tıklaması ve açılan sitede vakit geçirmesi size gösterim başına elde edilen kazançtan daha çok kazanç sağlayacaktır. İşte burası tam da gelmek istediğimiz konu.

Sitenizin çok ziyaretçi almasından ziyade içeriğinizle alakalı ziyaretçi alması önemlidir. Bunun reklamlara katkısı inanmayacağınız kadar çok olacaktır. Şöyle bir örnekle konuyu açıklayayım.

Mesela yazılım üzerine bir blog siteniz olsun. Burada Google sizin içeriğinizi inceleyerek sitenizde yazılımla alakalı reklamlar gösterecektir. Sitenize daha çok yazılımcılar geleceği için reklamların tıklanma oranı artacaktır. Dolayısıyla az hit ile çok gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

Ama diyelim ki siteniz de her telden konular mevcut. Cem Yılmaz’ın son filmine ait içerikler de var, Galatasaray ile alakalı yazılarda var, mimarlıkla alakalı son trendlerde var. Burada Google karışık reklam gösterecektir. Bu yüzden sitenizdeki reklamların tıklanma oranı düşecek ve geliriniz azalacaktır.

r10.net sitesinde radmin adlı kullanıcının verdiği gerçek bir örneği sizlere aktarayım;

“Doğup büyüdüğü, yaşadığı turistik kenti anlatan sitesi olan bir abi var (ümit abi) Gelen kişiler sadece arama motorlarında gelen yabancı turistler.

O kenti merak eden yada tatil için gelecek kişiler yada o an kente olup, nereleri gezebilirim diye sitesini ziyaret eden yabancı turistler.

Sitenin dili İngilizce. Sitesinde hotel reklamları, pansiyon reklamları, restarurant reklamları, hediyelik eşya satan mağazaların reklamları çıkıyor. Günlük hiti 200 kişiyi geçmiyor bile.

Ama kazandıgı para günlük çok rahat 35-40$ ın üzerinde.

Sitesini adsense için açmadı.Hobi olarak açmıştı.

Ek olarak kentteki esnaflardanda reklam geliri var.

Peki nasıl oluyor bu iş derseniz olayın mantığı basit:

Sitesine gelen ziyaretçi profili ile ile çıkan reklamlar %100 uyumlu. Uyumlu reklamlara tıklama her zaman yüksek oluyor. ” (kaynak : https://www.r10.net/google-adsense/17734-niye-az-kazaniyoruz.html)

 

Sözün Özü

Adsense’den çok para kazanmak demek sitenize çok ziyaretçi gelmesi demek değildir. Aslında çok para kazanmak demek sitenizin içeriğiyle alakalı ziyaretçi gelmesi demektir. Burada da sizin için önemli olan web sitenize bir kategori belirleyip sadece ona yoğunlaşmaktır. Ve tabiki işin olmazsa olmazı SABIR’dır. Sabrederek kaliteli ve özgün içerik üretmeye çalışın. Mutlaka karşılığını alacaksınız.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

TC Kimlik Numarası Doğrulama Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak