Arama

Gelecek Geldi! Elektrikli Otomobiller

  • Paylaş:
post-title

Elektrikli otomobiller; elektrik enerjisiyle çalışan, depoladıkları enerjiyle kullanılan otomobil çeşididir. Sessiz ve yüksek verimlilikle çalışırlar. Petrol değil, enerji tüketir ve yakıt tasarrufu sağlar. 19. Ve 20. Yüzyılda oldukça popüler olan elektrikli otomobiller, petrollü otomobillere göre daha rahat ve kullanışlıdır. Ancak gelişen petrol altyapısı ve bu otomobillerin oldukça çeşitli olması, daha hızlı enerji depolayabilmesi ve Ford Motor şirketinin seri üretime geçerek petrollü araçların elektrikli araçlarla aynı fiyatlara gelmesi nedeniyle, 1930’larda yavaş yavaş elektrikli otomobiller yok olmaya başladı.

Oysaki son yıllarda, çevre kirliliğinin oldukça artması ve benzin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle elektrikli otomobiller yeniden değer kazanmaya başladı. Elektrikli otomobillerin, otomotiv sektöründe önemli bir etkisinin olacağı düşünülmekte, bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır. 

Elektrikli Otomobiller Nasıl Çalışır?

Elektrikli Otomobiller, elektrikli motorlarla  (tıpkı bir çamaşır makinesinde olduğu gibi) çalışır. Elektrikli motorlar; verimlilik ve aşınmama özellikleriyle, içten yanmalı motorlara göre daha avantajlı konumdadır. Ayrıca elektrikli motorlar harcadığı enerjinin %90’ını harekete çevirebilir. Oysaki içten yanmalı motorların en iyisinde bile bu oran %30-35’dir.

Elektrikli Otomobiller Yakıt Tasarrufu Sağlar mı ve Batarya Ömrü Ne Kadardır?

Evet. Elbette sağlar. Fiyat olarak hesaplandığında elektrik akaryakıttan daha uygun olduğu için yaklaşık 6’da 1 maliyet avantajı bulunur. 

Modern elektrikli otomobiller Lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Kapasite garantisi ise ilk 4 yıl, %85’dir. Bu oranın altına düşen elektrikli otomobil sayısı oldukça azdır. Dünyada incelenen örneklerde de son kullanıcıların 200,000 km’ye kadar en fazla %10-12 kayıp yaşadıkları gözlemlenmektedir. 

Peki Nasıl Şarj Edilirler?

220V ev prizinden 400V sanayi prizine kadar elektrik olan her yerden doğru ekipman ile şarj olabilir. Ayrıca yol üzerinde bulunan şarj istasyonları da kullanılabilir. Hatta bu istasyonlar evlere de kurulabilir. Hızlı şarj istasyonları 30 dakika gibi bir süre içerisinde enerji sağlar. Normal istasyonlar da ise bu süre 2-4 saat arası değişkenlik gösterebilmektedir.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Olumlu Yönleri: Elektrikli araçların sağladığı en önemli yararların başında tabii ki, yakıt tasarrufu gelir. Diğer benzin ve mazota kıyasla daha düşük maliyetlidir. Ayrıca elektrikli araçlar, daha fazla teknolojik donanım ile tasarlanmaktadır. Elektrikli araçlar çevre dostudur, dünyaya daha az karbon salınmasını sağlar.

Olumsuz Yönleri ise: Acil durumlarda yetersiz şarj seviyesi kişinin zor durumda kalmasına yol açabilir. Türkiye’deki teknolojik olanakların yetersiz olması sebebiyle elektrikli araçların bakım ve onarımı hususunda sorunlar ortaya çıkabilir.

Tüm olumsuzluklarına rağmen; daha ferah ve teknolojik tasarıma sahip olması, iç tasarıma daha çok yoğunlaşılması, sessiz çalışan motoru, çevre ve bütçe dostu olması sebebiyle elektrikli araçlara gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır.

Bir yorum bırak