Arama

Flutter Nedir ? Neden Flutter Kullanmalıyız ?

 • Paylaş:
post-title

Bugün sizlerle, kısa sürede çok popüler olan, herkesin bahsettiği hatta öve öve bitiremediği bir kouyu ele alacağız. İşte karşınızda Flutter. 

Flutter Nedir?

Flutter, Google tarafından oluşturulan ve Mayıs 2017'de yayımlanan ücretsiz ve açık kaynaklı, mobil, web ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz bir mobil UI frameworktür.

Flutter çapraz bir platformdur, aynı altyapıyı kullanarak hem iOS hemde Android tabanlı işletim sistemlerine uyumlu uygulamalar geliştirebiliriz.

Flutter iki ana parçadan oluşuyor;

 • SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) : Uygulamalarınızı daha kolay geliştirebilmeniz için birçok aracı hizmetinize sunar. SDK yazdığımız kodu hem iOS hemde Android için derleyebilmemizi sağlar.
 • Framework (Birçok UI ve kütüphaneler) : Yazılım geliştirirken kullanılan bir çok UI bileşeni (buttonlar, text inputlar v.b.) hizmetinize sunar. Bu bileşenleri projelerinize göre ayarliyabilirsiniz.

Flutter aslında bir programlama dili değildir. Flutter altında Dart Programlama dili çalışır. Peki nedir bu Dart ? 

Dart Programlama Dili Nedir ?

Dart, ön uç  geliştirmeye odaklanır ve mobil ve web uygulamaları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Hot Reload (hızlı yenileme) özelliği sayesinde kod üzerinde yaptığınız değişikliği hızlıca uygulama üzerinde görebilirsiniz. Buda yazılım geliştirme sürecini hızlandırır. 

Değişkenlerin veri türlerini açıkça belirtmeleri gerekmez. Ancak, bir fonksiyon oluşturduğunuzda parametrelerin veri türlerinin belirtilmiş olması gerekir. Her uygulamanın bir main() işlevi vardır ve hiçbir şey döndürmediğini belirtmek için void anahtar sözcüklerine sahiptir.

Biraz programlama bilginiz var ise, Dart yazılı bir nesne programlama dilidir. Dart'ın sözdizimini Javascript'e benzer.

Neden Flutter ?

 1. Kolay Anlaşılır: Flutter modern bir frame worktür. Mobil uygulamaları onunla geliştirmek çok kolaydır. Eğer daha önceden Java, Swift yada React Native kullandı iseniz Flutter’in ne kadar farklı olduğunu hemen anlayacaksınız.
 2. Üretimi Arttırır: Hot-Reload özelliği sayesinde kod üzerinde yaptığınız değişikliği aynı zamanda uygulamanız üzerinde görebilirsiniz. Bu özellik yazılım geliştirme sürecini ciddi şekilde hızlandırır ve üretkenliğinizi arttırır.
 3. Girişim İçin Önemli: Eğer fikrinizi hızlıca yatırımcılara göstermek istiyorsanız Flutter doğru bir teknolojidir. 
  • iOS ve Android için ayrıca yazılım geliştirme  gerektirmediği için maliyet avantajı sağlar.
  • Bir yazılım geliştiricinin ihtiyaç duyacağı her şey vardır.
  • Olan bir uygulamaya çok yakın uygulamalar geliştirebilirsiniz.
  • Flutter bir sürü aracı kullanımınıza sunar, bu araçları özelleştirerek çok güzel uygulamalar yapılabilir.
 4. İyi Bir Kütüphane: Yeni bir teknolojiye başlamak için iyi dökümantasyon çok önemlidir. Flutter'ın eğitim kütüphanesinden çok şey öğrenebilirsiniz ve temel kullanım durumları için kolay örneklerle her şey çok anlayışlı ve anlamlıdır.
 5. Zengin Topluluk: Flutter kullanan bir çok insan vardır eğer herhangi bir sorun olursa emin olun sizden önce bu hatayı alan veya sorun yaşayan kişiler vardır o yüzden hatalarınızı kolayca düzeltebilirsiniz.
 6. Android Studio ve Visual Code Desteği: Flutter farklı IDE'lerde kullanılabilir. Bu teknoloji ile geliştirmek için iki ana kod düzenleyici Android Studio  ve VisualStudio Code'dur. Android Studio, her şey önceden entegre edilmiş eksiksiz bir yazılımdır. Başlamak için Flutter ve Dart eklentilerini yüklemeniz gerekir.
Bir yorum bırak