Arama

Dişinize takılan bir sensör kilo vermenize yardımcı olacak!

  • Paylaş:
post-title

Gün geçmiyor ki teknolojik gelişmeler bizleri şaşırtmasın. Artık teknoloji öyle bir yere gidiyor ki insan gerçekten hayret ediyor. Bu kez amerikalı bilim insanları küçük bir çip üreterek, kişinin yediği besinlerden aldığı gıda maddelerini takip edebilecek bir sistem üzerinde çalışıyorlar. 

Amerika Tufts Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, dişe monte edilebilen küçük bir sensör geliştirdiler. Geliştirilen bu sensör dişe monte edilerek, kişinin ne kadar tuz aldığını veya ne kadar şeker aldığını tespit edebilecek. Tespit edebilmenin yanı sıra bunları ayrıca kablosuz olarak bir mobil uygulamaya da gönderebilecek durumda. İşte bu noktada diyet yapan kişilerin besin takibini son derece kolaylaştıracak bir icat olacağı kesin görünüyor. Ağızdan alınan besinlerin takibinin yanı sıra stres hormonu gibi bazı biyokimyasalları da toplayarak kişinin stres seviyesini ve psikolojik durumunu belirleyebilecek. 

2mm x 2mm boyutlarına sahip olan bu küçük sensör, esnek ve dayanıklı yapısı sayesinde dişten kolay kolay düşmüyor. Ayrıca diş minesi gibi pürüzlü bir yüzeye bile sağlam bir şekilde tutunabiliyor. Bu sayede kullanıcı, sensörün dişinde olup olmadığını farketmiyor bile. 

Sensörün şu anda üretilmiş olan versiyonu ağza alınan besinin türünü söyleyebiliyor. Ancak alınan miktarı söylemesi için biraz daha yol katetmesi gerekiyor gibi görünüyor. Geliştirici bilim insanları, bu sensörün ilerleyen zamanlarda seri üretime geçeceğine ve çok farklı alanlarda değerlendirilebileceğine inanıyorlar. 

Bir yorum bırak