Arama

Dijital İçeriklerinizi DMCA İle Koruma Altına Alın

  • Paylaş:
post-title

Bir web siteniz varsa ve web sitenizde özgün içerikler üretip bunları koruma altına almak istiyorsunuz şuan tamda ihtiyacınız olan yazıyı okuyorsunuz. DMCA diye kısaltılan Digital Milenium Copyright Act diye uzatılan şey sizi bu dijital hırsızlara karşı koruma altına almaktadır. 

DMCA Nedir ?

Uzun hali Digital Milenium Copyright Act olan DMCA, Birleşmiş Milletler yasalarınca sizin digital içeriklerinizi koruma altına alan bir hizmettir. Koruma altına alan dediysek içeriklerinizin çalınmasına engel olamıyor belki ama bir içeriğiniz çalınırsa, kopyalanırsa veya çoğaltılırsa sizin bu kişiler hakkında yasal işlem başlatmanıza imkan vermektedir. 

DMCA Nasıl Çalışır?

DMCA’nın çalışma mantığı temelde şöyledir; öncelikle DMCA’ya kaydoluyorsunuz (Farklı hizmet türlerine göre ücretli veya ücretsiz versiyonları tercih edebilirsiniz). Sonra DMCA’ya web sitenizin adresini veriyorsunuz. DMCA, web sitenizi bir güzel tarayıp indeksliyor. Daha sonra yine belirli aralıklarla tarayarak web sitenizdeki güncel içerikleri de alıyor. Olurda sizin herhangi bir içeriğiniz bir gün çalınırsa, hemen DMCA’ya bunu bildiriyorsunuz ve yasal süreç başlatıyorsunuz. Hatta isterseniz DMCA’ya bu içeriğin kaldırılması talebinde bulunuyorsunuz. 

DMCA Ücretlimidir?

DMCA’da ilk kullanım için size bir ücretsiz deneme hakkı veriyor. Normal paketlerde ise farklı farklı ücretlendirmeler bulunmaktadır. 

Eğer çalıntı içerikleri ben bulurum, ben ihbar ederim derseniz şuan için aylık 10$ ücret ödemeniz gerekiyor. Ha yok ben uğraşamam, profesyonel bir ekip benim için tarasın, çalıntı içerik görürse hemen tepelerine çöksün derseniz o zaman site başına 199$’ı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Eğer bu ücretler gözünüze çok görünüyorsa, şu ihtimalide göz önüne alın. Sizin orjinal içeriğiniz başka bir site tarafından çalınır ve yayınlanırsa, Google tarafından sizin web siteniz spam konumuna düşebilir ve kötü bir izlenim kazanabilirsiniz. 


 

Bir yorum bırak