Arama

Cloudflare, CAPTCHA'yı Yok Etmeye Hazırlanıyor

  • Paylaş:
post-title

Önemli DNS servis sağlayıcılarından biri olan Cloudflare şirketi, yıllardır bilgisayarlara insan olduğumuzu kanıtladığımız bir yöntem olan Captcha'yı yok edecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti. 

Geçtiğimiz günlerde kendi bloğu üzerinden açıklama yapan Cloudflare, yıllardır bilgisayarlara insan olduğumuzu kanıtlamak için şekilden şekile girdiğimiz, türlü türlü nesneleri küçük karelerin içerisinde seçmeye çalıştığımız Captcha sisteminin artık can sıkıcı olduğunu ve bunu ortadan kaldıracak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti. 

Şirket, "CAPTCHA'dan tamamen kurtulmayı" amaçladığını ifade ederken, Kişilik Kriptografık Tasdiği (Cryptographic Attestation of Personhood) adını verdiği bu sistemde, USB anahtarları kullanabiliyor. Ya da isterseniz şu an Cloudflare'in internet sitesinde özelliği test edebiliyorsunuz.

Sistemi test etmek isterseniz buraya tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz. Sonra;

  • I am human (beta) yazan düğmeye tıklayın
  • Güvenlik anahtarınızı seçin
  • Güvenlik anahtarınıza basın
  • Sitenin anahtar örneğinize erişmesine izin verin.

Firmanın yaptığı açıklamalarda, üreticilerin sağladığı özel gömülü güvenli modül kullanıldığı açıklandı. Bu güvenlik modülü, kendisinin özgünlüğünü gizlilikten ödün vermeden doğrulayabiliyor. Cloudflare de bu kodu kontrol ederek üreticinin legal olup olmadığını kontrol ediyor.

Geliştirilen sistemin henüz test aşamasında olduğunu hesaba katarsak, bir süre daha 3x3 matris üzerindeki minik karelerde saçma resimleri bulmaca oyunu olan Captcha'yı kullanmaya devam edeceğiz. Ama yine de böyle bir çalışmaya girdiği, bizleri bu beladan kurtarmaya çalıştığı için tüm Cloudflare ekibine teşekkürü bir borç biliriz. Sağolun efendim sağolun

Kaynak: The Verge

Bir yorum bırak