Arama

C PROGRAMLAMA DİLİNİ KİM BULDU? NE İŞE YARAR? 

  • Paylaş:
post-title

C Programlama Dili ve Geçmişi 

 C programlama dili,  Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından bulunan, B dilinden türetilmiş bir programlama dilidir. Şu anda neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılmakta. C dili kullanımı zamanla nesne yönelimciliği destekleyen C++ ‘a doğru kaymaya başlamıştır. C dilinin ilk çıkış tarihi, 1972’dir ve ilk gelişme safhaları AT&T Bell Laboratuvarlarında olmuştur. İsminin C programlama dili olmasının en büyük nedeni, B dilinden büyük oranda etkilenilmesinden dolayıdır.

 1978’de C programlama dilinin ilk kapsamlı kitabı “The C Programming Language (C Programlama Dili)” nin yayınlanmasının ardından, yıllarca kullanıldı. Kitabın ilk baskısı K&R C, ikinci baskısıysa ANSI C standardını içerir.

C Programlama Dili Avantajları 

 C dilinin hala popülerliğini sürdüyor olmasının elbette bir takım nedenleri var. Dil kontrolünün kolaylıkla sağlanması ve verimli olması başlıca özellikleriyken, birçok platformda da kullanılabilir. C programlama dilini öğrenmek başta zor gibi gelse de, zamanla aynı komutları içerdiğinden kolay alışılır. Orta seviyeli bir dil olduğu için kodlar rahatlıkla okunur.

 C programlama dilinde minimum komutlarla maksimum kontrol sağlanır. Bunun yanı sıra çok yönlü bir dildir; C programlama dilinden sonra çıkan C++, Java gibi birçok dilin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Kişiye esnek ve özgür bir yazılım imkanı sunar. C dili kullanarak, bilgisayara bir komut verip, yapmak istediğimiz işlemi gerçekleştirebiliriz. Yüksek seviyeli dillerin temelini oluşturur; bu nedenle, üniversitelerde algoritma dersine giriş için de kullanılmaktadır.

C Programlama Dili ile Neler Yapılabilir?

• İşletim sistemlerinde kullanılabilir.

• C dili ile metin editörü oluşturulabilir.

• Güvenlik yazılımlarında kullanılabilir.

• Grafik işlemlerinde kullanılabilir.

• İşletim sistemlerinin bileşenlerinin oluşturulmasında yararlanılabilir.

Bir yorum bırak