Arama

Bilgisayar Mühendisliği Okunur mu?

  • Paylaş:
post-title

Milyonlar tek yürek akıllarda tek soru Bilgisayar Mühendisliği okunur mu? Evet, bal gibi okunur. Hatta özellikle içinden geçtiğimiz şu günlerde daha iyi anladık ki okunabilecek en mantıklı birkaç bölümden bir tanesi. Peki neden? Gelin detaylıca ele alalım.

Aslında Bilgisayar Mühendisliği okunur mu? sorusunu birkaç başlık altında ele almak gerekiyor. 

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ? 

Yo yo, merak etmeyin sırf yazıyı uzatmak için bu kadar saçma bir başlık atmayacağız tabiki. Diğer başlıklarla devam edelim.

Bilgisayar Mühendisliği Zor Mu?

Üniversitede kolay bölüm diye birşey var mı? Üniversite okumak zaten başlı başına zor birşey. Burada bölüm ayrımı yapamayız. Tabiki bilgisayar mühendisliğinin de kendine göre bir zorluğu var. Bir kere en başta bir mühendislik programı. Yani tabiki kolay olmayacak. 

Bilgisayar Mühendisliği programlarında genellikle ilk sene temel dersler (matematik, fizik, porgramlamanın temelleri vs.) olur. Bunlarda çok zorlanmazsınız. İkinci seneden itibaren asıl baba dersler gelmeye başlar. Burada sizleri en çok zorlayacak olan yazılım dersleridir. Çünkü yazılımın ilk mantığını oturtmak biraz zor gelir. Daha yazılımın mantığını anlamamışken, ne nasıl oluyor oturtamamışken birde programlama dillerini öğrenmeye çalışmak işi biraz daha zorlaştırır. Ama bu noktada bol bol pratik yaparsanız, bol bol okur izler veya dinlerseniz bunun üstesinden gelirsiniz. 

Bilgisayar Mühendisler ne iş yapar?

Bilgisayar mühendisliği temelde iki ana kola ayrılır; yazılım ve donanım. Ne iş yapar sorusunun da iki farklı cevabı oluyor. 

Donanımcılar, bilgisayar mimarisi, işlemci, sunucu mimarisi, depolama birimleri gibi alanlarda çalışabiliyor. Yani siz donanımcı olursanız; yeni bir işlemci yeni bir depolama birimi veya yeni bir ram mimarisi geliştirebilir, büyük kurumların veya şirketlerin sunucu yapılarını ve ağ katmanlarını tasarlayabilirsiniz.

Yazılımcıların çalışma alanı ise donanımcılara göre biraz daha geniş. Çünkü bu noktada masaüstü yazılım, web yazılımı, mobil yazılım, ağ yazılımı gibi farklı farklı alanlar konumuza dahil oluyor. Eğer yazılımcı olmak isterseniz, web üzerinde çalışan büyük ölçekli sistemler geliştirebilir, web siteleri yapabilir, mobil uygulama geliştirebilir, oyun yazabilirsiniz. 

Bilgisayar Mühendisleri ne kadar kazanıyor?

Geldik işin en çok merak edilen ama en zor cevaplanan tarafına. Bu soru o kadar ucu açık bir soru ki. Bu tamamen sizinle alakalı olan bir durum. Bir bilgisayar mühendisinin maaşı o kadar çok parametreye bağlıki. Örneğin resmi kurumlarda çalışanlar farklı, özel bir şirkette çalışanlar farklı maaş alıyor. Özel şirketlerde; büyük çaplı şirketlerde çalışanlar farklı, küçük çaplı şirketlerde çalışanlar farklı maaş alıyor. Kendi işini yapan bilgisayar mühendisleri Allah ne verdiyse onu alıyor. 

Özel sektörde maaş durumu sizin çalıştığınız şirketin sizlere yaklaşımı ile alakalı olan bir durum. Örneğin bir şirket elemanlarına araba verirken bir şirket bu imkanı vermez. Bir şirket elemanlarına bilgisayar verirken bir şirket vermez. 

Ama yinede aklınızdaki soru işaretlerini gidermek adına ben Ocak 2021 itibariyle yaklaşık miktarları aşağıya yazıyorum. Ancak yine diyorum; bu miktarların çok daha üstünde kazanan bilgisayar mühendisleri de var.

Resmi kurumlarda mühendis / bilişim personeli kadrosunda çalışanlar: 8000₺ - 25000₺ arası

Özel sektörde mühendis olarak çalışanlar: 7000₺ - 100.000₺ arası

Şimdi bu kadar yazının ardından bir kere daha sorumuza dönecek olursak; 

Bilgisayar mühendisliği okunur mu?

BAL GİBİ OKUNUR :)

Bir yorum bırak