Arama

Android Uygulamalarının Çökme Hatası ve Çözümü

  • Paylaş:
post-title

Son günlerde Android kullanıcılarının özelliklede Samsung Galaxy model telefon kullanıcılarının başı sistemsel bir hatayla dertte. Hemen hemen tüm kullanıcılarda anlamsız bir şekilde uygulamalardan atma, çalışırken aniden uygulamayı durdurma gibi problemler baş göstermeye başladı. Bununla ilgili olarak Google yetkililerinden açıklama geldi. 

Yapılan açıklamada hatanın Android System Webview’den kaynaklandığı belirtildi. Google yetkilisi “Android'deki WebView'ın bazı uygulamalarda çökmeye sebep olduğunun farkındayız. Bu sorunu çözmek için çalışıyoruz” dedi. 

Peki Android System Webview hatası nasıl çözülür?

Bunun için yapabileceğiniz birden fazla işlem var;

Öncelikle bunu Android System Webview uygulamasını telefonununuzdan kaldırarak çözebilirsiniz. Ancak bu işlem bazı Android telefonlarda yapılamıyor ve yapılsa bile sonra tekrar bunu kurmanız gerekebilir. O yüzden bu işlemi çok fazla önermiyoruz. 

İkinci yol ise bu uygulamayı devre dışı bırakmak. Şu ana kadar yapılan denemelerde birçok cihazda ve birçok uygulamada bu işlem işe yaradı. 

Android System Webview uygulamasını devre dışı bırakma

Bu işlemleri Samsung Galaxy model cihazların menüsü üzerinden anlatıyoruz ancak diğer model cihazlarda da benzer menü isimleri üzerinden işlem yapabilirsiniz.

1- Ayarlar’dan Uygulamalar menüsüne gidin

2- Android System Webview’i bulup açın

3- Sol altta gösterilen Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. (Eğer bu seçeneği göremiyorsanız sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayarak Güncellemeleri Kaldır seçeneğini de kullanabilirsiniz.)

4- Karşınıza gelen onay penceresinden Uygulamayı Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın.

Eğer kullandığınız cihaz Android 11’den daha eski bir sürüme sahipse telefondaki chrome uygulamasının güncellemelerini silmek de çözüm olacaktır. Bunun için de aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Ayarlar > Uygulamalar > Chrome > Güncellemeleri kaldır

Kaynak: ntv.com.tr/teknoloji

Bir yorum bırak