Arama

28 bin yıl şarjı bitmeyen batarya yapmışlar!

  • Paylaş:
post-title

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi üretilen bataryaların şarzının -pardon şarjının- çok kısa sürede bitmesi. Yıllar önce büyük reklamlarla tanıtılan kablosuz cihazları artık şarj kabloları olmadan kullanamaz olduk. Amerikalılar bunun için güzel bir çözüm bulmuşlar ancak bu sefer baya bi abartmışlar olayı. 

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Nano Diamond Battery (NDB) isimli batarya üreticisi firma nükleer atıklardan elde ettikleri izotopları birleştirerek yeni bir batarya ürettiler. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan bataryanın tam 28 bin yıl dayanabileceği söyleniyor. Yani adamlar yapmış ama bu seferde biraz abartmışlar.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre pilin izotoplar tarafından yayılan enerjiyi çekmek için panelli nano-elmas katmanlarıyla çevreleneceği belirtildi. Bu sayede pil on binlerce yıl dayanabiliyor. Bu pilin uzun süre dayanabilmesinin yanında nükleer atıkların faydalı bir şekilde kullanılması da öne çıkan ayrı bir özelliği. 

Üretilen bu efsane bilin cep telefonları ve diğer elektronik cihazlarda da kullanılabileceğini belirten firma yetkilileri, cep telefonlarında batarya ömrünü 9 yıla çıkarabileceği söyleniyor. 

Firma tarafından 2023 yılında hem uzay ajanslarına hem ticari ortaklarına satışa sunulacak olan bataryanın, günümüz elektronik cihazlarında kullanılıp kullanılmayacağı da ayrı bir soru işareti tabiki.

Bir yorum bırak