Logo
Blog

Yazılıma Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Yazılım dünyasına yeni başlayacak / başlamış olan arkadaşlarımızın dikkatine !!!  

İnstagram hesabımız ve site iletişim paneli üzerinden bizlere ulaşan takipçilerimizin soruları üzerine böyle bir tanıtım yazısı hazırlama ihtiyacı duyduk. Sizlerin kafasına takılan konuları madde madde ele alalım;

  • Yazılıma nereden başlamalıyım ? 

           Yazılıma "hello world"den başlayın gerisi zaten çorap söküğü gibi geliyor. İlk aşamada kendinizden çok üstün projeler çıkarmayı beklemeyin. Unutmayın ki yazılım işi sabır ve uğraş işidir. Basit basit projelerden başlayarak vites arttırın. Örneğin önce kendi işinize yarayacak uygulamalar yapın ve onları kullanın. Bu uygulamaları kullanarak eksikliklerinizi görecek ve onları düzelterek kendinizi iyleştireceksiniz.

  • Çalışma alanınızı belirleyin

           Hangi alanda çalışmak istediğinizi belirleyin. Belirsiz bir şekilde her alanda zaman harcamaktansa tek bir alana yönelip bütün performansınızı o alanda harcamanız sizin için daha faydalı olacaktır. O yüzden web alanındamı, mobildemi, masaüstündemi veya hangi alanda çalışmak istediğinize karar verip öyle başlayın.

Bu alanda iyi para var mantığıyla hareket etmeyin. Bu, çalışmaktan zevk almadığınız bir alanda vakit kaybetmekten başka hiçbir işe yaramaz.

  • Bir programlama dili seçin

           İlk hello world yazacağınız programlama dilini belirleyin ve onun üzerinde eğitim alın. Hangi programlama dili daha iyidir / daha kolaydır ? Bu soruyu direk pas geçin. Zira her programlama dilinin kendine göre avantajları / dezavantajları vardır. Yine her programlama dilinin artıları / eksiklikleri vardır. Siz birinden başlayın. 

Programlama dili öğrenmek enstürman çalmaya başlar. Bir tanesini öğrenince diğerlerini öğrenmek çok kolay olacaktır. 

  • Bol bol kaynak tarayın

           Emin olun internette yazılım üzerine sınırsız kaynak var. İster kitapçıdan bir kitap alın, ister video tabanlı sitelerden videolu eğitim setlerini takip edin. Yıllarını programlamaya vermiş yazılımcıların dahi internette ulaşamadığı bilgi bulunmamaktadır. O yüzden hiç kormayın.

  • Yazılımlarınızı paylaşın

           Yazdığınız projeleri asla kendinize saklamayın. Çünkü siz onda bir eksiklik / hata bulursunuz ama başka insanlar incelerse belki on belki on beş eksiklik / hata bulur. Buda sizin gelişiminizi mutlaka pozitif yönde etkileyecektir. Projelerinizi github, codepen vb. siteler aracılığıyla internetteki diğer kullanıcılarla buluşturun. 

  • Diğer yazılımcıların bilgilerinden faydalanın

           Yine github ve codepen üzerinden örnek vereceğim ama mutlaka böyle siteleri takip edin. Başka yazılımcıların nelerle uğraştığı ne tarz yazılımlar yaptığını görmek sizin ufkunuzu genişletecektir. Ayrıca sizin 10 satırda yaptığınız bir işlemi başkasının 5 satırda yaptığını görünce kodlarınızı daha kısa yazmaya başlayacaksınız.

  • Asla yılmayın

           Bu işin altın kuralıda budur. Bu süreçte belki bir satırdaki kodla bir gün boyunca uğraşacaksınız, belki istediğiniz sonucu almanız sizi çok bekletecek ama ne olursa olsun asla yılmayın. Kodunuzla uğraşın üstüne gidin. Bugün başardığınız ufak bir kısım bile sizi çok çok ileriye götürecektir. 

 

          Bu yazı serimize ilerleyen zamanlarda sizlerin yorumları ve soruları doğrultusunda devam ettireceğiz. Eğitim öğretim yılının başlangıcında bu yazıyı daha çok yazılım severin görmesi için lütfen sizlerde paylaşın.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Facebook Sayfanızı Sitenize Gömün Önceki Yazı
PDF Özgeçmiş Oluşturma Robotu [ÜCRETSİZ] Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak