Logo
Blog
PHP

Xampp'da Port Değiştirme

PHP kodlarınızıı derleyip çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızı bir sanal sunucuya çevirmeniz gerekir. Bunun içinde bir dizi program kurmanız gerekir. Ancak Xampp Server, Wamp Server gibi paket yazılımlar bizi bu dertten kurtarır. 

Ben bunlardan xampp'ı kullanıyorum ama bir sorun çok canımı sıkıyordu. Uygulama default olarak 80 portunda çalışmak istiyor ancak genellikle o portu kullanan başka yazılımlar olduğu için bunu başaramıyor. Bu yüzden bizim elle bu portu değiştirmemiz gerekiyor. Nasıl mı ?

1- Xampp'ın kurulu olduğu dizine gidin ve orada /etc/httd.conf dosyasını bulun ve bir editör ile açın.

2- Sonra burada CTRL + F kombinasyonu ile Listen 80 değerini aratın. Bu 80 değerini herhangi bir değer ile değiştirin. Örneğin ben Listen 81 yaptım.

3- Şimdide ServerName yazın ve aratın. Karşınıza localhost veya localhost:80 diye bir satır çıkar. Siz bunu ServerName localhost:81 ile (yani ayarladığınız port numarası ile) değişin.

4- Xampp'ı yeniden başlatın ve servisleri çalıştırın.

5- Tarayıcınıza girin ve http://localhost:81 yazın, sunucunuz hazır :)

Etiketler: php xampp server localhost
Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

PHP ile Bulunduğunuz Sayfanın URL'sini Alma Önceki Yazı
HTTP Hata Kodları Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak