Logo
Blog

jQuery addClass ve removeClass Fonksiyonları

Merhaba arkadaşlar;

Web uygulamanızda bir elemanın belli bir tetiklemede tasarımının değişmesini istiyorsanız bu fonksiyonları kullanabilirsiniz. Örneğin bazı sitelerde rastlamışsınızdır. Ana menü ilk açılışta transparan iken sayfayı kaydırınca arka planı renkli oluyor. Bunu addClass ve removeClass ile yapabilirsiniz. Şöyleki;

Örnek üzerinden ilerleyecek olursak öncelikle css dosyanızda iki ayrı sınıf tanımlayacaksınız. Birinde arka planı transparan olarak belirleyeceksiniz diğerinde ise renk vereceksiniz. Sayfayı belli bir piksel kaydırınca jQuery dosyanızda addClass fonksiyonu tetiklenecek ve arka planı renkli tanımladığınız class o dive eklenecek. (Örneğin canlı halini burdan inceleyebilirsiniz.)

Şimdi başka bir örnek üzerinde kodları incleyelim

Burada butonlarımızın tıklanmasıyla addClass ve removeClass fonksiyonlarımızı tetikliyoruz. Class Ekle butonuna basınca addClass ile kirmizi sınıfını dahil ediyoruz ve div'in rengi kırmızı oluyor. Class Çıkar butonuna tıklayıncada removeClass ile kirmizi sınıfını çıkarıyoruz ve div'in rengi yine mavi oluyor.

Kodlarda veya konuda aklınıza takılan başka bir yer olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Jquery Mobile Giriş Önceki Yazı
jQuery Nedir? Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak