Logo
Blog

Android Telefonunuzu Hızlandırın

Merhaba arkadaşlar, 

Android işletim sistemi sahip akıllı telefonlarda zamanla görülen hız kaybı, takılma, ağırlaşma gibi sorunlara mahkum değilsiniz. Bunları aşmanız için yapabileceklerinizi maddeler halinde açıkladık. 

1- Telefonunuzun Dahili Hafızasını Yönetin

Akıllı telefonlardaki hız kayıplarının en önemli nedenlerinden birisi hafızadır, heleki Android'de. Bu yüzden cihazınızın dahili hafızasını iyi yönetmelisiniz. Telefonunuzdaki resim, müzik vb. dosyaları mümkünse hafıza kartınızda saklayın veya Google Drive, Dropbox gibi bulut uygulamaları kullanarak bulut üzerine kaydedin. Ayrıca android cihazlar, uygulamaları bu dahili hafıza üzerine kaydettikleri için kullanmadığınız gereksiz uygulamalarda sistmenizin kasılmasına sebep olacaktır. Resim, müzik vb. dosyalarınızı dahili hafızadan kaldırarak ve gereksiz uygulamaları cihazınızdan silerek hatrı sayılır bir hız artışını gözlemleyebilirsiniz.

2- Gereksiz Widget'ları Kaldırın

Her markanın Android için geliştirdiği farklı ve ortak widgetlar  var. Bunların bize yararı olduğu kadar zararıda olabiliyor. Bazı widgetlar aşırı RAM tükettiği için sistemimizi yorabiliyor. Bu yüzden kullanmadığınız widgetları ana ekrandan kaldırmakta hız açısından bir artı olacaktır.

3- Pencere ve Geçiş Animasyonlarını Yönetin

Bütün android cihazlarda markasına ve kalitesine göre farklı geçiş animasyonları kullanır. Bu animasyonlarda hem batarya ömrüne hem performansa ciddi manada etkide bulunur. Bu yüzden cihazınızda bu animasyonları deaktif etmeniz cihazınızın performansına ve batarya ömrüne pozitif etki sağlayacaktır.

4- Yazılım Güncellemelerini Atlamayın

Android sistem geliştiricileri yeni android sürümlerini geliştirirken öncelikle batarya ömrünü ve sistem performansını arttırmaya yönelik hamlelerde bulunurlar. Bu yüzden küçük ölçekli olsun büyük ölçekli olsun gelen yazılım güncellemelerini kurmanız ve sisteminizi güncel kullanmanız performans açısından yararlı olacaktır.

5- Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Akıllı telefonlarda arka planda çalışmaya devam uygulamalar RAM kullanmaya devam edecektir. Bu da haliyle diğer uygulamaların kullanabileceği RAM miktarını azaltacağından performansın düşmesine sebep olacaktır. Kullanmadığınız uygulamaları arka planda kapatmak performansınızı arttıracaktır.

6-Uygulamaların Bildirim Ayarlarını Yönetin

Akıılı telefonlarda işlemciler, bildirim izni verilen uygulamaların bildirimlerinin olup olmadığını kontrol etmek için belirli aralıklarla o uygulamaları yoklarlar. Eğer size bildirim gönderebilen çok sayıda uygulama varsa sistem bunları takip edebilmek için performansdan ödün verecektir. Bu yüzden sizin için hayati olmayan uygulamaların bildirim göndermelerine izin vermemeniz performans açısından faydanıza olur.

8- Telefonunuzu Hızlandıran Yazılımlar Kullanın

Google Play Store, Android cihazları için hız arttırdığını iddia eden uygulamalarla dolu. Ancak bunların az bi kısmı gerçekten işe yarıyor. Mesela DU Speed Booster & Cleaner uygulaması 300 milyona yakın indirme sayısına sahip. Google Play'in, alanında en iyilerinden biri diyebiliriz. Ayrıca uygulama hız artırma, gereksiz verileri temizleme, hafızayı genişletme, batarya ömrünü artırma, antivirüs desteği sunma ve arkaplan uygulamalarını optimize gibi tüm özellikleri bir arada sunan tek uygulama olma özelliğini taşıyor.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Android'de DNS Değiştirme (Programsız) Önceki Yazı
Android Cihazınızda Fotoğraflarınız Silinmemiş Olabilir! Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak