Logo
Blog

Adobe Flash ve Action Script Giriş Yazısı

Öncelikle, Adobe Flash Player, Adobe şirketinin Macromedia şirketinden satın alıp çıkarmış olduğu ve gerek internette gezinenler gerekse de ağ sitesi yöneticilerinin ve grafikçilerin gözdesi olan Windows ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bir vektörel grafik yazılımıdır.

Macromedia şirketi 1997 yılında Future Splash Animator adlı yazılımı satın almış. Daha sonra bu yazılım yeni adıyla yani Flash’ın ilk sürümü olan 2.0 olarak karşımıza çıkmış. Daha ilk yılını tamamlamadan aynı yılda Macromedia Flash 3.0’ı geliştirmiş. 1999 yılında Flash 4.0, 2000 yılında Flash 5.0, 2002 yılında Flash 6.0, 2004 yılında Flash MX, 2005 yılında Flash 8’ i çıkarmış.(Kaynak=Vikipedi)

Flash çalışma tekniğinde vektör grafik kullanıyor. Flash ile çizilen her şey tek tek piksellerden oluşmuyor. Yani, siz de karşılaşmışsınızdır; çektiğiniz bir fotoğrafı yakınlaştırdıkça görüntü bozuluyor. Daha fazla yakınlaştırdığınızda bir sürü nokta gözüküyor. İşte bu noktaların adı pikseldir. Flash öyle değil, çizdiğiniz bir şeyi ne kadar yakınlaştırırsanız yakınlaştırın görüntü bozulmuyor. Buna vektörel grafik diyoruz.

Sonra Macromedia, Flash da etkileşimi artırmak için ActionScript adı verilen bir dili de kullanıma sunmuştur.

ActionScript, Flash Player için içerik yaratmakta kullanılan bir programlama dilidir. Bence ActionScript, Flash’ın olmazsa olmazıdır. Bu dil olmadan flash dan basit animasyonlar dışında hiçbir şey yapılmaz. Bu yüzden Flash için hayati önem taşıyor. ActionScript , ECMAscript denilen eski bir yazılım dilinin gelişmiş versiyonudur. JavaScript’inde temelini bu dil oluşturmuştur.

ActionSript’in versiyonları, ActionScript 1&2 ve ActionScript 3 tür. AS 3, AS 2’ye göre tam bi hamallık diyebilirm. Aynı işi ikisinde de yapmak için kod yazsak AS2 de kod satırı daha az tutar. Bir diğer farkları da As 2 de butona ve movie clip’e kod yazabiliyoruz ama As 3 de böyle bir şey yok. Ama yine de As3 öğrenin ve kullanın derim:) Çünkü bence o daha profesyonel ve çok kolaylıkları da var. Ayrıca C# bilenler için de As 3 tavsiye ederim, kod mantığı ona çok benziyor.

Şimdi ben As 2 ve As 3 için ikisinde de aynı işi yapan bir kod yazmak istiyorum:

As 2 de butonun içine;

on(release) {
gotoAndPlay(2);
}

As 3 de frame’e;  (butonun adı git olsun)

git.addEventListener(MouseEvent. CLICK,git1);
function git1 (e:MouseEvent):void {
gotoAndPlay(2);
}

Gördünüz gibi iki kodda da 2.frame’e git ve oynat dedik. As 3 de kodun ne kadar uzun olduğunu gördük.:)

 

Bu konuda kaynaklarından yararlandığım için İsa BİNGÖL kardeşime teşekkür ederim.

Author

Muhammed Yusuf TAŞKESENLİGİL

Hakkında: Hakkında: 2015 Haziran ayında KTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Yaklaşık 4 yıldır web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. HTML, CSS, JavaScript ve PHP alanlarında proje geliştiriyorum. Teknolojiyi seven ve hayatının her alanında kullanan biriyim.

Action Script Sürükle Bırak Önceki Yazı
Adobe Flash Yön Tuşlarıyla Hareket Sonraki Yazı

0 Yorum

    Henüz hiç yorum eklenmemiş!

Bir Yorumda Sen Bırak